Trwa ładowanie...
d3bne34
Pogoda dokładna jak nigdy. IMGW ogłosił rewolucję w prognozach

Pogoda dokładna jak nigdy. IMGW ogłosił rewolucję w prognozach

Gościem programu "Newsroom" Wirtualnej Polski był profesor Mariusz Figurski. Meteorolog opowiedział o zmianach w Instytucie Meteorologii i Gospodarki Wodnej. - Jest nowe rozwiązanie, nad którym pracowaliśmy ostatni rok - wyjaśnił synoptyk i dodał, że jest to duże przedsięwzięcie IMGW. - Powstał model, który nazwaliśmy hybrydowym. Jest to tzw. model kaskadowy, który się składa z różnych modeli - powiedział gość WP i sprecyzował, że są to modele krótkoterminowe i średnioterminowe. - Chodziło o uzyskanie jak najlepszych parametrów - powiedział prof. Figurski. - Nowa jakość. Prawdopodobnie będzie też lepsza sprawdzalność w okresie doby do 36 godzin z uwagi na duże asymilacje danych, które pochodzą z naszej sieci pomiarowej IMGW - wskazał rozmówca Mateusza Ratajczaka i dodał, że przez to Instytut spodziewa się stabilniejszych prognoz pogody.

Usłyszałem, że IMGW sprawi, że proRozwiń

Transkrypcja:

Usłyszałem, że IMGW sprawi, że prognoza pogody będzie lepsza, prognoza pogody będzie dokładniejsza i w związku z tym wy się zmieniacie. I panie profesorze, będę prosił pana o wyjaśnienie, jak się zmieniacie i jak ja z tego mogę korzystać? Jeżeli się zmieniamy, to na lepsze. Jeżeli chodzi o prognozy pogody, to oczywiście jest nowe rozwiązanie, nad którym pracowaliśmy ostatni rok czasu. Wiele zespołów, to było duże przedsięwzięcie całości Instytutu naszego. Wiele zespołów w tym pracowało, gdzie powstawał model, który nazwaliśmy modelem hybrydowym. Jest to tak zwany model kaskadowy, który składa się z różnych modeli od modeli ultra krótkoterminowych, czyli tak zwanych no castingowych, a kończąc na modelach średnioterminowych, który pokrywa właściwie wszystkie nasze potrzeby w tej chwili, od kilku godzin do kilku dni, jeżeli chodzi o stabilną prognozę pogody. Chodziło o to uzyskanie jak najlepszych parametrów, które dają poszczególne modele, jednocześnie łącząc je w jedną kaskadę. To było duże wyzwanie, bo model w tej chwili ma rozdzielczość 1 km. Z reguły to są kilkukilometrowe modele i co ważne - czas odtwarzania danych w tym modelu jest co 10 minut. To jest też ważne z uwagi na to, że modele, szczególnie ta część no castingowa, czyli ultra krótkoterminowych, asymiluje dane radarowe, satelitarne i telemetryczne z naszej sieci pomiarowej. Natomiast jeżeli chodzi o opady, które są największą zmorą, jeżeli chodzi o modelowanie, muszę przyznać się państwu, to w tej chwili on jest wynikiem kombinacji danych, które pochodzą z deszczomierzy radarów i danych satelitarnych. Natomiast jeżeli chodzi o zachmurzenie w tym modelu, one są całkowicie, zachmurzenie jest zasymilowane z danych satelitarnych. Nowa jakość, prawdopodobnie też będzie lepsza sprawdzalność na pewno w tym okresie doby do 36 godzin, z uwagi na te duże asymilacje danych, które pochodzą z naszej sieci pomiarowej IMGW. I tutaj się spodziewamy, że te prognozy będą stabilniejsze przez to.
d3bne34
d3bne34
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj