Pogoda długoterminowa dla Polski. Nadciąga wiosna?
Jak prognozują synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, pogoda w nadchodzących dniach będzie przypominać początek wiosny. Napływ mas ciepłego powietrza potrwa co najmniej do 10 stycznia. Co będzie później? Długoterminowe prognozy pogody nie pozostawiają złudzeń.
W grudniu przez Polskę przetoczyły się zmienne fronty, powodujące silne śnieżyce i siarczysty mróz. Tuż przed świętami do kraju przyszła odwilż. Zrobiło się naprawdę ciepło.
Pogoda na 14 dni. Wiosenna aura zostanie z nami na dłużej
Zgodnie z najnowszymi, średniookresowymi modelami pogodowymi, najbliższe dni będą kontynuacją grudniowego ocieplenia. Synoptycy wskazują, że tegoroczny sylwester oraz Nowy Rok będą najcieplejsze od lat. Na przełomie 2022 i 2023 temperatura maksymalna może przekroczyć 15 stopni Celsjusza. W całym kraju termometry wskażą wartości dodatnie - także w nocy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Buchnie ciepłem, ale co dalej? Mamy najnowszą prognozę
- Z modeli długoterminowych, które zostały przeliczone dzisiaj, wynika, że do 10 stycznia będzie miał miejsce napływ bardzo ciepłego, zachodniego powietrza - mówił w rozmowie z Wirtualną Polską synoptyk z IMGW, Grzegorz Walijewski.
Pogoda długoterminowa. Pierwszy tydzień stycznia pochmurny. Pojawią się opady
Pierwsze dni 2023 roku będą ciepłe, ale pochmurne. Synoptycy w wielu miejscach przewidują nieznaczne opady deszczu oraz deszczu ze śniegiem - chmury opadowe będą przemieszczać się z zachodu na wschód kraju.
Temperatura powietrza, pomimo opadów, w dalszym ciągu będzie wysoka - należy jednak spodziewać się wartości nieznacznie niższych od tych, które wystąpią w sylwestra i Nowy Rok. Na zachodzie Polski termometry w najcieplejszym momencie dnia wciąż jednak wskażą nieco ponad 10 kresek powyżej zera.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Pogoda na dwa tygodnie. Po 10 stycznia znaczne ochłodzenie
Początek drugiej dekady stycznia, według prognoz Centrum Modelowania Meteorologicznego, zapowiada się nieco chłodniejszy. Ostatnie uderzenie ciepła spodziewane jest na wschodzie i południowym wschodzie Polski - tam, według aktualnych map, temperatura maksymalna może przekroczyć 10 kresek powyżej zera.
W pozostałych regionach wskazania termometrów - choć wciąż dodatnie - będą jednocyfrowe. Nocami wystąpią zaś przymrozki.
Anomalia średniej temperatury powietrza w tym okresie będzie dodatnia, co oznacza, że drugi tydzień stycznia będzie cieplejszy od normy wieloletniej. Synoptycy prognozują nieznaczne, lokalne opady - wskazanie ich rodzaju nie jest jednak jeszcze możliwe.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ.