Pogoda długoterminowa. IMGW pokazał prognozy. W mapach jeden trend
Zima zbliża się wielkimi krokami. Jaka pogoda czeka nas w kolejnych miesiącach? Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opracował nową, eksperymentalną prognozę długoterminową na okres grudzień 2023 - marzec 2024. Tylko w jednym miesiącu temperatura przekroczy normy wieloletnie.
Czy nadchodząca zima będzie ciepła? Wraz z pierwszym powiewem chłodu coraz więcej osób poszukuje informacji na temat pogody w nadchodzących miesiącach. Zdaniem meteorologów IMGW najbliższy kwartał będzie obfitował w opady.
Pogoda na zimę. Grudzień ze zmianą
Tegoroczna jesień zapisze się jako jedna z cieplejszych w ostatnich latach. Początkowo prognozy długoterminowe wskazywały, że również ostatni miesiąc roku może być cieplejszy od norm wieloletnich.
Najnowsze, zaktualizowane prognozy opracowane przez IMGW wskazują jednak, że średnia, miesięczna temperatura powietrza w grudniu 2023 ma mieścić się w zakresie norm wieloletnich. "Miesięczna suma opadów atmosferycznych w całym kraju najprawdopodobniej będzie się kształtować powyżej normy wieloletniej".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Idealny kierunek na jesień i zimę. Na miejscu, jak w raju
Jaka będzie zima 23/24? Trendy meteorologiczne na styczeń i luty
Jak wskazują synoptycy IMGW, w styczniu oraz lutym miesięczna suma opadów również może przekroczyć normy wieloletnie. Eksperci nie określają jednak ich rodzaju i przypominają, że "prognozowana suma opadów odnosi się do sumy opadów ze wszystkich dni w miesiącu".
Średnia temperatura powietrza w czasie pierwszych dwóch miesięcy roku ma natomiast mieścić się w zakresie norm wieloletnich, co oznacza, że styczeń oraz luty mogą być podobne do co najmniej 20 obserwowanych tych samych miesięcy w latach 1991-2020.
Sprawdź prognozę pogody dla swojego regionu na pogoda.wp.pl
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Prognoza długoterminowa. Wiosna rozpocznie się niecodziennie
Zgoła inaczej prezentują się prognozy pogody na marzec 2024. Jak wskazują mapy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w trzecim miesiącu nowego roku zarówno miesięczna suma opadów, jak i średnia miesięczna temperatura powietrza, będą kształtowały się powyżej norm wieloletnich. Oznacza to, że marzec może być cieplejszy i bardziej mokry od co najmniej 20 obserwowanych, tożsamych miesięcy w latach 1991-2020.
Eksperci IMGW zwracają uwagę, że eksperymentalne, długoterminowe prognozy pogody mogą ulec aktualizacjom. "Prognoza jest orientacyjna, ma charakter eksperymentalny i dotyczy średniego przebiegu dla całego prognozowanego regionu i danego okresu prognostycznego" - informuje Zakład Analiz Meteorologicznych i Prognoz Długoterminowych Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB.
Źródło: IMGW