Pogańskie korzenie chrześcijańskich świąt
Tego nie wiedziałeś - święta splecione z magią
None
Tradycja nakazuje rozpocząć kolację wigilijną w momencie, gdy na niebie pojawi się pierwsza gwiazda. W tym roku, w Wigilię Świąt Bożego Narodzenia słońce zajdzie około godziny 15.30, więc już między 16.00 a 16.30 możemy wypatrywać na niebie pierwszych jasnych punktów.
- W zasadzie trzy obiekty pretendują w tym roku do bycia pierwszą gwiazdką. Największe szanse na to ma Wega - najjaśniejsza gwiazda w konstelacji Lutni. 24 grudnia około godziny 16 świeci ona na wysokości prawie 50 stopni nad zachodnim horyzontem - informuje dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie. Nieco słabiej widoczna będzie Capella, a najjaśniej rozbłyśnie planeta Wenus.
Tuż po pojawieniu się na niebie pierwszej gwiazdy zasiądziemy za stołami i rozpoczniemy kilkudniowe świętowanie. W całej Polsce i na świecie to magiczny czas wypełniony bogatymi obrzędami. Skąd w naszej tradycji choinka i 12 potraw na stole? Dlaczego mikołaj chodzi w czerwonym stroju? I czy Jezus naprawdę urodził się 25 grudnia?
Na podstawie: PAP, B. Ogrodowska, "Polskie obrzędy i zwyczaje"
mag