Religia splotła się z wierzeniami
Wigilia i kolejne święta są uroczystościami chrześcijańskimi i faktycznie większość obrzędów związana jest z liturgią kościelną. Trochę inaczej sprawa ma się z zwyczajami. Źródeł wielu z nich doszukujemy się bowiem wierzeniach pogańskich.
Już sama data świąt przysparza sporo wątpliwości. W Ewangelii nie ma dokładnej informacji, w jakim miesiącu i dniu urodził się Chrystus. 25 grudnia przyjęto jako datę umowną w IV wieku. Dlaczego akurat tę?
Boże Narodzenie i poprzedzająca je Wigilia przypadają w porze zimowego przesilenia słońca. W przeszłości, przed przyjęciem chrześcijaństwa, w świecie antycznym i na ziemiach Prasłowian, a także w innych rejonach Europy i Azji Mniejszej ok. 23-25 grudnia (kiedy to rozpoczynała się astronomiczna zima i przełom zimowy, zapowiadający dłuższe dni i życiodajne światło) czczono uroczyście początek roku słonecznego, wegetacyjnego i obrzędowego. Obchodzono wówczas wielkie, kulturowe święta solarne, rolnicze i zaduszne. Chrześcijanie nieprzypadkowo więc uznali, że wtedy narodził się Jezus Chrystus.