PolitykaPodpalił ośrodek dla uchodźców i samochód Polaka. Surowy wyrok dla polityka NPD

Podpalił ośrodek dla uchodźców i samochód Polaka. Surowy wyrok dla polityka NPD

Lokalny polityk skrajnie prawicowej NPD Maik Schneider został skazany na 8 lat pozbawienia wolności za podpalenie ośrodka dla uchodźców. Sąd w Poczdamie wymierzył mu też półtora roku więzienia za inne przestępstwa. 29-latek podpalił samochód należący do Polaka.

Podpalił ośrodek dla uchodźców i samochód Polaka. Surowy wyrok dla polityka NPD
Źródło zdjęć: © PAP/EPA | DPA/Bernd Settnik/dpa-Zentralbild

Sędziowie uznali Schneidera za winnego podpalenia w sierpniu 2015 roku hali sportowej w Nauen w Brandenburgii, przeznaczonej na ośrodek dla uchodźców. Obiekt całkowicie spłonął, a straty oceniono na 3,5 mln euro. Nikt nie odniósł obrażeń, ponieważ w chwili zamachu hala nie była jeszcze zamieszkana.

Przed sądem w Poczdamie odpowiadało sześciu mężczyzn. Najbliższy kompan Schneidera otrzymał karę siedmiu lat więzienia. Czterej pozostali oskarżeni dostali kary od 8 miesięcy do dwóch lat w zawieszeniu.

Początkowo prokuratura zarzucała sześciu neonazistom utworzenie grupy przestępczej, jednak w toku procesu wycofała się z tego zarzutu.

Schneider twierdził, że pożar był "wypadkiem". Neonazista utrzymuje, że chciał na znak protestu przeciwko uchodźcom jedynie "osmalić" budynek.

Przewodniczący składu sędziowskiego Theodor Horstkoetter powiedział w uzasadnieniu wyroku, że Schneider i jego wspólnicy działali z pobudek ksenofobicznych i skrajnie prawicowych. - Zamach miał być sygnałem pod adresem uchodźców: nie jesteście tutaj mile widziani, nie ma dla was miejsca. To oznacza głęboką pogardę dla naszego systemu prawnego - mówił sędzia cytowany przez brandenburskie radio RBB.

Wśród licznych zarzutów stawianych Schneiderowi był też zarzut o podpalenie w maju 2015 roku w Nauen samochodu należącego do obywatela polskiego.

Schneider był radnym w Nauen w powiecie Havelland na zachód od Berlina. Jak pisze agencja dpa, jest kluczową postacią skrajnej prawicy w Brandenburgii. Nauen uważane jest za bastion prawicowych ekstremistów.

Federalny Trybunał Konstytucyjny w Karlsruhe odrzucił w styczniu wniosek o delegalizację Narodowo-Demokratycznej Partii Niemiec (NPD). Prezes TK Andreas Vosskuhle powiedział w uzasadnieniu wyroku, że NPD prowadzi co prawda działalność wrogą wobec niemieckiej konstytucji, lecz brak obecnie konkretnych przesłanek wskazujących na to, że mogłaby przejąć władzę.

sądpożarniemcy
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (148)