Trwa ładowanie...

Podkijowska Bucza wyzwolona. "Dzień 31 marca przejdzie do historii miasta"

Ukraińskie siły wyzwoliły podkijowską Buczę - przekazał w piątek mer tego miasta Anatolij Fedoruk. - Dzień 31 marca przejdzie do historii miasta jako wielkie zwycięstwo naszych sił zbrojnych - oświadczył w mediach społecznościowych urzędnik.

Wojna w Ukrainie. Wyzwolono kolejne miasto Wojna w Ukrainie. Wyzwolono kolejne miasto Źródło: PAP
d2e31eq

"Jestem przekonany, że takiego wielkiego zwycięstwa doczekamy się też w całej Ukrainie" - napisał na Facebooku Mer Buczy Anatolij Fedoruk.

Mer Buczy poinformował w piątek, że miasto zostało wyzwolone przez ukraińskie wojsko. To w tej miejscowości toczyły się szczególnie ciężkie walki z rosyjskimi wojskami. Tak agresor chciał okrążyć Kijów.

d2e31eq

Zobacz też: Ekspert o prowadzeniu walki przez Rosjan. "Całkowicie niszczą wszystko"

Wojna w Ukrainie. Podkijowska Bucza wyzwolona

W Buczy panowała bardzo trudna sytuacja humanitarna. Okupant nie tylko utrudniał ewakuacje cywili, ale też terroryzował ludność cywilną.

W tym podkijowskim mieście brakowało wody, żywności oraz prądu. Lokalni mieszkańcy musieli skrywać się przed ostrzałami w piwnicach domów.

13 marca przedstawiciele miejscowych służb medyczno-sanitarnych informowały o tym, że w Buczy zginęło co najmniej 67 cywilów, których ciała pochowano w zbiorowej mogile na terenie cerkwi. Nie przekazano jeszcze aktualnych szacunków na temat ofiar po wyzwoleniu miasteczka.

d2e31eq

Przypomnijmy także, że wcześniej ukraińskie siły wyzwoliły też miejscowości Irpień i Borodzianka należące do rejonu (powiatu) buczańskiego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2e31eq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d2e31eq
Więcej tematów