Trwa ładowanie...
d24oicf

Podejrzane frytki


Szwedzcy naukowcy, którzy stwierdzili obecność przypuszczalnie rakotwórczych substancji w żywności, przedstawili nowe informacje - w tym wyniki badań konkretnych produktów żywnościowych. Na pierwszym miejscu "listy podejrzanych" znalazły się wszelkiego rodzaju chipsy, frytki, jak również niektóre gatunki pieczywa - informuje Rzeczpospolita.

d24oicf
d24oicf

Dzięki nowej metodzie pomiarowej umożliwiającej szybkie badanie próbek żywności udało się stwierdzić znacznie podwyższony poziom akrylamidu w artykułach spożywczych, których przygotowanie wymaga długotrwałego pieczenia lub smażenia. Akrylamid został uznany przez Międzynarodową Agencję Badań nad Rakiem (IARC) za "prawdopodobnie rakotwórczy".

"Prawdopodobnie" - ponieważ przeprowadzone dotychczas badania na myszach i szczurach potwierdziły, że powoduje uszkodzenia genetyczne (m.in. sprzyja powstawaniu guzów nowotworowych). Ma również negatywny wpływ na układ nerwowy oraz płodność.

Dotychczas naukowcy przebadali nieco ponad sto próbek różnych artykułów żywnościowych. Szczegółowe wyniki badań można znaleźć w Internecie pod adresem www.slv.se.

Najbardziej niebezpieczne są przetworzone ziemniaki - w postaci chipsów i frytek. Nieco mniej - chrupkie pieczywo, płatki śniadaniowe i ciastka. Szwedzi podkreślają, że powstawanie akrylamidu związane jest z obróbką termiczną potraw - substancji tej nie stwierdzono bowiem w surowych produktach.

Wśród zbadanych gotowych produktów znalazły się i znane w naszym kraju - m.in. pieczywo Wasa, chipsy Pringles, płatki Kellog's, Quaker i Nestle czy frytki z barów McDonald'sa i Burger Kinga.

Według szwedzkiego Instytutu ds. Żywności niepokojące jest, że dużą część produktów zawierających wysoką dawkę akrylamidu spożywają ludzie młodzi. (reb)

d24oicf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d24oicf
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj