"Podczas prezydencji będziecie musieli podjąć ważne decyzje"
Polska i Wrocław to dobre miejsca, aby rozmawiać o demokracji m.in. na Białorusi, bo Polska wie dużo na ten temat - uważa Frederick Kempe, prezes Atlantic Council of United States - współorganizatora Wrocław Global Forum, które rozpoczyna się w czwartek wieczorem. Jak zauważył, Polska niedługo przejmie prezydencję w UE i podczas tej prezydencji trzeba będzie podjąć ważne decyzje.
Kempe dziękował także prezydentowi Wrocławia Rafałowi Dutkiewiczowi za "jego wizjonerstwo", które doprowadziło do zorganizowania takiej imprezy jak Forum.
W czwartek wieczorem gości Forum przywita na spotkaniu zamkniętym Dutkiewicz, który jest gospodarzem imprezy. W organizację WGF aktywnie zaangażowane są również Ambasada USA w Polsce oraz polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Oficjalnie Forum otworzy w piątek rano prezydent Bronisław Komorowski. Gościem specjalnym Forum będzie senator John McCain.
Podczas czwartkowej konferencji prasowej Dutkiewicz poinformował, że głównymi tematami tegorocznego Forum będą stosunki Europy z USA, Partnerstwo Wschodnie, miejsce Europy Środkowej w światowej gospodarce, przyszłość Białorusi oraz rewolucji w Afryce Północnej.
Punktem kulminacyjnym Wrocław Global Forum jest Nagroda Freedom Awards, którą w tym roku odbierze 10 osób i trzy stowarzyszenia z Białorusi.
Nagrody zostaną wręczane w piątek wieczorem w Centrum Kongresowym przy Hali Stulecia. W tym roku, oprócz senatora McCaina, kandydata Republikanów w wyborach prezydenckich w 2008 r., nagrody otrzymają opozycjoniści z Białorusi: Ales Bialiatski, Natalia Kaliada, Zhanna Litvina oraz blogerka i jedna z założycielek egipskiego młodzieżowego ruchu 6 kwietnia - Esraa Abdel Fattah.
Uhonorowane nimi zostały także narody polski i mołdawski za walkę o demokrację na świecie i za szerzenie transatlantyckich wartości - wolności słowa i praw człowieka. W ich imieniu wyróżnienia odbiorą minister SZ Radosław Sikorski i premier Mołdawii Vladimir Filat. Za te wartości nagrodzeni zostali także założyciele "Gazety Wyborczej" - Helena Łuczywo i Adam Michnik. Ceremonia wręczenia nagród odbędzie się w piątek wieczorem.
Podczas dwudniowych obrad zaplanowano kilkanaście paneli. Szef Rady Gospodarczej przy premierze Jan Krzysztof Bielecki oraz prezes Rady Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych Janusz Reiter wezmą udział w dyskusji dotyczącej Europy Środkowej i Wschodniej; w panelu tym głos zabierze też John Kornblum, b. amerykański asystent sekretarza stanu ds. europejskich. Zaplanowane są też panele poświęcone m.in. światowym rynkom energetycznym oraz przyszłości gazu z udziałem europosłanki PO Leny Kolarskiej-Bobińskiej oraz dyrektora energii i programu ochrony środowiska Rady Atlantyckiej Johna Lymana.
Sikorski z ambasadorem USA w Polsce Lee A. Feinsteinem i Adamem Michnikiem będą dyskutować o szerzeniu demokracji na świecie. Rewolucję na Białorusi, Mołdawii i Ukrainie ocenią m.in. Stanisław Szuszkiewicz, lider białoruskiej Socjaldemokratycznej Hromady oraz Eugeniusz Smolar z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Lider białoruskiego ruchu na rzecz wolności Aleksander Milinkiewicz i eurodeputowany PO Jacek Protasiewicz zabiorą głos w innym panelu: "Białoruś: tarapaty?".
W sobotę b. prezydent Aleksander Kwaśniewski weźmie udział w panelu poświęconym partnerstwu transatlantyckiemu. Będzie też dyskusja o polskiej Prezydencji w Unii z udziałem eurodeputowanej Danuty Huebner (PO) oraz panel dotyczący europejskiej polityki bezpieczeństwa i obrony.
WGF, dzięki mediom społecznościowym, będzie dostępny nie tylko dla wybranej grupy kilkuset zaproszonych gości, ale i dla wszystkich zainteresowanych. Dostęp do najciekawszych wydarzeń, takich jak wystąpienie McCaina, będą mieli wszyscy internauci. Będą mogli także czytać i komentować relacje z obrad na blogu Forum.
W ubiegłym roku WGF odbyło się w październiku. Nagrodę Freedom Awards otrzymali przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, b. prezydent Aleksander Kwaśniewski oraz b. sekretarz generalny NATO Javier Solana. Nagrodę otrzymały również kubańskie "kobiety w bieli" (Ladies in White - Las Damas de Blanco), które protestują przeciwko tamtejszemu reżimowi.