Pociski ATACMS dla Ukrainy? Media o kulisach decyzji
Prezydent USA Joe Biden, jak podała w piątek stacja NBC News, miał obiecać Zełenskiemu przekazanie pocisków dalekiego zasięgu ATACMS. Według "Financial Times" decyzja w tej sprawie, zapadła przed wizytą prezydenta Ukrainy w USA. Zdecydowano się jednak jej nie ujawniać, by nie uprzedzać Rosjan o tym planie.
Po miesiącach rozważań prezydent USA Joe Biden podjął decyzję o przekazaniu Ukrainie amerykańskich pocisków dalekiego zasięgu ATACMS - podał w sobotę dziennik "Financial Times", powołując się na osoby zaznajomione z tą sprawą.
Decyzja miała zostać podjęta przed wizytą prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w USA w tym tygodniu, ale administracja Bidena postanowiła nie ogłaszać jej publicznie. Jak wyjaśnia jedno ze źródeł, miało to na celu uniknięcie uprzedzenia Rosjan, co skłoniłoby ich do przesunięcia szlaków zaopatrzenia dalej od linii frontu.
Pociski ATACMS mają zasięg do 300 km, co umożliwiłoby Kijowowi uderzenie w cele rosyjskie z większej odległości niż dotychczas. Jak podaje "FT" Stany Zjednoczone wyślą je w najbliższej przyszłości, początkowo w niewielkiej liczbie i będzie to wersja uzbrojona w amunicję kasetową, a nie pojedynczą głowicę bojową.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Piekło wojny od środka. Krwawe walki pod Bachmutem
Wersja z amunicją kasetową
Ukraina od dawna prosiła o przekazanie setek ATACMS, w tym takich z pojedynczą głowicą bojową. Do tej pory USA wstrzymywały się z tym, po części z powodu obaw, że dostarczenie Kijowowi tej broni mogłoby zaognić konflikt, a po części dlatego, że Pentagon obawiał się, że nie ma wystarczającej ilości na własne przyszłe potrzeby.
Według źródeł "FT", wysłanie wersji z amunicją kasetową pomogło złagodzić niektóre obawy urzędników, ponieważ nie wyczerpałyby one zapasów pocisków z pojedynczymi głowicami.
Nowy pakiet amerykańskiej pomocy
Stany Zjednoczone przekazały już Ukrainie 155-milimetrową amunicję kasetową - co było kontrowersyjną decyzją, biorąc pod uwagę, że ta broń jest zakazana przez wiele państw - gdy stało się jasne, że zapasy 155-milimetrowych pocisków artyleryjskich są na wyczerpaniu i Ukraina stanie przed poważnymi wyzwaniami, jeśli nie będzie w stanie uzupełnić braków.
Jak przypomina "FT", w tym tygodniu Biden ogłosił nowy pakiet pomocy o wartości 325 mln dolarów, obejmujący obronę powietrzną i dodatkową amunicję kasetową, a także powiedział, że amerykańskie czołgi M1 Abrams dotrą na Ukrainę w przyszłym tygodniu. Pociski ATACMS nie zostały uwzględnione w tym pakiecie, ale jak mówi jedno ze źródeł, Biden zasygnalizował Zełenskiemu, że byłby otwarty na ich dostarczenie.
Tymczasem "The Wall Street Journal", który również pisze o możliwości przekazania pocisków dalekiego zasięgu Ukrainie, wskazuje, że taka decyzja mogłaby skłonić Niemcy do dostarczenia Kijowowi Taurusów.
Jak zauważono w materiale, Berlin woli "iść razem z Waszyngtonem" w zakresie dostaw nowych rodzajów broni.
Źródło: PAP, ft.com, wsj.com
WP Wiadomości na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski