Trwa ładowanie...
ddnpmuo

Pobity i rażony paralizatorem, a niewinny. Jest reakcja Europejskiego Trybunału Praw Człowieka

Wzięto go za porywacza. 26-latek został pobity i kilkakrotnie rażony paralizatorem przez policjantów. Sądowi brakowało jednak dowodów, by orzec winę, ale nie Europejskiemu Trybunałowi Praw Człowieka. Zdecydował, że Polska ma wypłacić poszkodowanemu odszkodowanie.
Share
Mężczyzna ma otrzymać odszkodowanie
Mężczyzna ma otrzymać odszkodowanieŹródło: East News, Fot: Piotr Jedzura/REPORTER
ddnpmuo

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu wydał wyrok. Polska ma wypłacić swojemu obywatelowi 25 tys. euro zadośćuczynienia. Powód? "Był poddany nieludzkiemu i poniżającemu traktowaniu".

Sprawę opisuje "Gazeta Wyborcza". Jak czytamy, wszystko zaczęło się w 2011 roku. Przed godziną 7 rano antyterroryści, używając granatu hukowego, weszli do mieszkania 26-letniego mężczyzny, którego uważali za porywacza. Jeden z funkcjonariuszy miał uderzyć go bronią w twarz, a następnie zatrzymany został raniony w głowę, plecy i nogi. Kiedy założono mu kajdanki, rażono wielokrotnie paralizatorem - w plecy, pośladki, genitalia i ucho.

Później okazało się, że mężczyzna jest niewinny. Kiedy wyszedł z aresztu, poszedł do szpitala, a następnie do prokuratury złożyć skargę na policjantów.

ddnpmuo

Zobacz także: Magdalena Ogórek podsumowała wybory do PE. Miller reaguje

Mężczyzna się nie poddał

Dla prokuratury, a później też dla sądu, nie było jednak wystarczających dowodów na to, że policjanci dopuścili się przestępstwa, że używali paralizatora niezgodnie z procedurami.

ddnpmuo

26-latek złożył skargę w ETPC. I teraz otrzymał odpowiedź. "Prawa skarżącego zostały naruszone poprzez nadmierne użycie siły przez policję i brak należytego postępowania w tej sprawie" - ocenił. Zaznaczył jednak, że chodzi o zachowanie funkcjonariuszy już po założeniu kajdanek mężczyźnie.

Co więcej, według Trybunału, śledztwa w sprawie nie przeprowadzono zgodnie ze standardami wynikającymi z europejskiej konwencji praw człowieka.


Zobacz też: ETPC oddalił skargę Andersa Breivika. Norweg nie był zadowolony z warunków w więzieniu

Źródło: "Gazeta Wyborcza"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

ddnpmuo

Podziel się opinią

Share
ddnpmuo
ddnpmuo
Więcej tematów