Po sprawie działki Morawieckiego rząd przygotował projekt. "Dalej będą wszystko ukrywać"
Premier, ministrowie, posłowie, senatorowie, a także marszałkowie Sejmu i Senatu oraz prezesi Trybunału Konstytucyjnego i Sądu Najwyższego będą musieli w oświadczeniach majątkowych umieścić informację o majątku małżonków oraz dzieci. To duża zmiana, ale nie wiadomo, czy wejdzie w życie. Na jej wprowadzenie PiS ma 3 dni.
PiS zapowiedziało przygotowanie projektu, który pozwoli ujawnić majątki współmałżonków i dzieci najważniejszych osób w państwie, po tym jak "Gazeta Wyborcza" opisała sprawę działki Mateusza Morawieckiego. Premier kupił nieruchomość na wrocławskim Oporowie od Kościoła i przepisał na żonę. W związku z tym nie musiał jej wykazywać w oświadczeniu majątkowym.
Głos w sprawie zabrał Jarosław Kaczyński, który zapowiedział uchwalenie ustawy umożliwiającej ujawnianie majątków współmałżonków najważniejszych osób w państwie, osób pozostających we wspólnym pożyciu oraz dorosłych dzieci.
Projekt rządu właśnie trafił do Sejmu. Problem w tym, że na jego uchwalenie zostały tylko trzy dni. W tej kadencji parlamentu zaplanowane jest jeszcze tylko jedno posiedzenie izby niższej i w harmonogramie prac na razie nie ma projektu dotyczącego oświadczeń majątkowych.
- Ustawa w sprawie ujawniania majątków członków rodzin polityków na pewno pojawi się w tej kadencji Sejmu – zapowiadał rzecznik rządu Piotr Mueller. W zapowiedzi nie wierzy jednak opozycja. – Jeśli PiS-owi zależałoby na przyjęciu tych zmian, to zajęlibyśmy się nimi w Sejmie w ubiegłym tygodniu. Wszystko wskazuje jednak na to, że premier oraz inni politycy partii rządzącej nie chcą pokazać swoich rzeczywistych majątków i dalej będą wszystko ukrywać – mówi Wirtualnej Polsce Jan Grabiec z PO.
W uzasadnieniu ustawy czytamy, że ma ona zapewnić większą transparentność życia publicznego. "Zawarta w projekcie ustawy propozycja (…) podyktowana jest potrzebą eliminacji ewentualnych, nieuzasadnionych podejrzeń kierowanych w stosunku do osób pełniących funkcje publiczne i służyć ma potwierdzeniu – również w wyniku badania oświadczeń o stanie majątkowym przez naczelników urzędów skarbowych – iż źródła pochodzenia uzyskanego majątku nie budzą wątpliwości" – czytamy w projekcie.
Po zmianie przepisów oświadczenia mają składać przede wszystkim: premier i wicepremierzy, marszałkowie i wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, ministrowie, posłowie i senatorowie, prezesi Najwyższej Izby Kontroli, Naczelnego Sądu Administracyjnego, Sądu Najwyższego, szef KNF i wojewodowie.
Ustawa ma wejść w życie 14 dni od ogłoszenia. Od tej chwili osoby wymienione w ustawie będą miały 60 dni na złożenie oświadczeń majątkowych, które ujawnią także majątki ich współmałżonków i dzieci.
Swój projekt ustawy w sprawie ujawnienia majątków współmałżonków polityków złożyła także PO. - Pojawiły się poważne zarzuty kierowane pod adresem premiera. Trzeba w tej sytuacji reagować, trzeba podjąć twarde decyzje – mówi Grzegorz Schetyna i apelował o szybkie przyjęcie projektu. Przepisy utknęły jednak w sejmowej zamrażarce.
Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl