Trwa ładowanie...

Po spotkaniu z Wołodymyrem Zełenskim. Andrzej Duda: Ukraina może liczyć na wsparcie

W Wiśle zakończyły się dwudniowe rozmowy między prezydentami Polski i Ukrainy. Już po spotkaniu prezydent Andrzej Duda zadeklarował wsparcie dla wschodniego sąsiada zagrożonego przez Rosję.

Share
Prezydent Andrzej Duda zakończył spotkanie z prezydentem UkrainyPrezydent Andrzej Duda zakończył spotkanie z prezydentem UkrainyŹródło: Twitter, fot: @AndrzejDuda
d29vgnr

"Przekazałem prezydentowi Zełenskiemu, że Ukraina może liczyć na wsparcie naszego kraju. Polska odrzuca koncepcję stref wpływów i opowiada się za pełną integracją euroatlantycką Ukrainy. Bardzo dziękuję za tę cenną wizytę i konstruktywne konsultacje" - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda.

W czwartek i piątek prezydenci Polski i Ukrainy rozmawiali w Wiśle m.in. na temat bezpieczeństwa. Ukraina czuje się zagrożona ze strony Rosjan, którzy rozstawiają wojska na granicy ukraińsko-rosyjskiej. Na satelitarnych zdjęciach widać nawet 100 tys. żołnierzy rozmieszczonych w czterech lokalizacjach.

Zobacz także: Kukiz zdumiony słowami Suskiego. Wicerzecznik PiS reaguje

Jak relacjonował po zakończeniu konsultacji w Wiśle prezydencki minister Jakub Kumoch poruszono też kwestie gazociągu Nord Stream 2, tranzytu dostaw przez Ukrainę do Polski i sytuacji na Białorusi.

d29vgnr

Jakub Kumoch podkreślał, że wszelka agresja na Ukrainę, mała czy duża, będzie miała dla Rosji dużą cenę, przede wszystkim w postaci sankcji. Poinformował, że zostanie uruchomiony specjalny kanał kontaktów między prezydentami Polski i Ukrainy.

Oczekiwania Rosji

Rosja chciałaby prawnych gwarancji nierozszerzenia NATO, m.in. o Ukrainę, oraz wycofania się infrastruktury Sojuszu do granic z 1997 r. W przypadku niezrealizowania tych żądań Moskwa zapowiada kroki, w tym militarne, chociaż nie precyzuje, jakie mogłyby to być działania.

Ukraina i państwa zachodnie uważają, że skoncentrowanie przy ukraińskiej granicy przez Rosję ponad 100 tys. żołnierzy ma służyć wywarciu presji na Kijów i wspierające go państwa. Eksperci wojskowi oraz zachodnie rządy mówią o realnej groźbie rosyjskiej agresji.

Deklaracja Bidena

W czwartek prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden zadeklarował, że każde przekroczenie granicy z Ukrainą przez Rosję zostanie uznane przez USA za inwazję i spowoduje nałożenie sankcji na Moskwę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d29vgnr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d29vgnr
d29vgnr
Więcej tematów