ycipk-39onpr

Po śmierci 17-latki zarządzono kontrole w szpitalach w Opolu i Kędzierzynie-Koźlu

NFZ i Urząd Marszałkowski w Opolu rozpoczęły kontrolę szpitali, do których trafiła lub miała trafić 17-latka po porodzie; pacjentka zmarła 2 stycznia. Kontrolujący sprawdzą, czy placówki postępowały zgodnie z procedurami i zrobiły wszystko, aby ratować jej życie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Po śmierci 17-latki zarządzono kontrole w szpitalach w Opolu i Kędzierzynie-Koźlu
(WP.PL, Fot: Łukasz Szełemej)
ycipk-39onpr

17-latka w zaawansowanej ciąży 27 grudnia z bólami brzucha trafiła do szpitala w Kędzierzynie-Koźlu. Tam - jak powiedział zastępca dyrektora tej placówki ds. świadczeń zdrowotnych Piotr Wandrasz - przeprowadzono u niej zabieg cesarskiego cięcia. Nowo narodzone dziecko trafiło na oddział patologii noworodka.

Matka - jak zeznają lekarze kędzierzyńskiej placówki - po operacji nie zgłaszała dolegliwości. Pojawiły się one w czwartej dobie po porodzie. Wystąpiły m.in. zaburzenia świadomości i widzenia. Pacjentkę przebadali m.in. okulista, internista, anestezjolog i neurolog i skierowali do Wojewódzkiego Specjalistycznego Zespołu Neuropsychiatrycznego w Opolu. Tam uznano, że powinna trafić na intensywną terapię i przewieziono do Wojewódzkiego Centrum Medycznego - z sugestią pobytu na oddziale intensywnej terapii dzieci. Jak się okazało, nie było tam miejsc i pacjentkę ponownie przewieziono do szpitala w Kędzierzynie-Koźlu.

Jak powiedział Wandrasz, u nastolatki stwierdzono infekcyjne zapalenie wsierdzia, czyli części serca; następnego dnia jej stan mocno się pogorszył i 2 stycznia 17-latka zmarła prawdopodobnie z powodu sepsy.

ycipk-39onpr

Rzecznik prasowy marszałka woj. opolskiego Arkadiusz Kuglarz poinformował, że marszałek Andrzej Buła zarządził doraźne kontrole w dwóch opolskich szpitalach podległych urzędowi marszałkowskiemu, które nie przyjęły 17-latki - w Wojewódzkim Centrum Medycznym i w Wojewódzkim Specjalistycznym Zespole Neuropsychiatrycznym.

- W komisjach kontrolujących znaleźli się odpowiedzialny za służbę zdrowia wicemarszałek województwa Roman Kolek, wojewódzki konsultant ds. anestezjologii i intensywnej terapii doktor Józef Bojko i zastępca dyrektora departamentu zdrowia i polityki społecznej opolskiego urzędu marszałkowskiego - powiedział Kuglarz.

Jak dodał, komisja ma zbadać, czy w przypadku pacjentki dochowano wszelkich procedur i zrobiono wszystko, by ją uratować. Marszałek zwrócił się też z prośbą do dyrektora opolskiego oddziału NFZ o kontrolę Funduszu we wszystkich trzech szpitalach, do których trafiła lub miała trafić 17-latka.

Rzecznik opolskiego NFZ Beata Cyganiuk potwierdziła, że taka prośba marszałka do oddziału Funduszu trafiła i jeszcze tego samego dnia rozpoczął się proces kontrolny w placówkach - od zbierania wyjaśnień i dokumentacji.

ycipk-39onpr

Sprawą zajęła się też w ub. tygodniu kędzierzyńska prokuratura. Prokurator rejonowy z Kędzierzyna-Koźla Eugeniusz Węgrzyk powiedział, że przeprowadzona została sekcja zwłok nastolatki. Na jej wyniki trzeba czekać, a sprawą zajmą się też biegli, będą też przesłuchani świadkowie.

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-39onpr

ycipk-39onpr
ycipk-39onpr