Po południu spotkanie kierownictwa PiS. Podejmą kluczowe decyzje
W poniedziałkowe popołudnie odbędzie się spotkanie Prezydium Komitetu Politycznego Prawa i Sprawiedliwości. Jego głównym celem jest dyskusja na temat list wyborczych do Parlamentu Europejskiego.
Spotkanie najważniejszych członków Prawa i Sprawiedliwości zaplanowano na godzinę 16:00. Jego głównym punktem będzie dyskusja na temat list wyborczych. Wtorkowe spotkanie Komitetu Politycznego będzie kolejnym krokiem w tym procesie. Planowane jest również spotkanie w dniu następnym, a zatwierdzenie list wyborczych ma nastąpić pod koniec tygodnia. Dokładniej, źródło PAP w PiS poinformowało: "Na razie to będzie dyskusja na temat list. Zatwierdzanie kandydatów nastąpi w drugiej połowie tygodnia".
Listy wyborcze zostaną zaprezentowane po ich rejestracji. Termin ten upływa 2 maja, więc jest możliwe, że listy zostaną ogłoszone już po sobotniej konwencji Prawa i Sprawiedliwości w Warszawie. To właśnie wtedy ma zostać zainaugurowana kampania wyborcza partii.
Jak dowiedziała się PAP, zarządy okręgowe miały na początku poprzedniego tygodnia przekazywać propozycje list wyborczych do centrali partii. Następnie propozycje te były opracowywane przez nieformalne grupy robocze.
- Na tę chwilę wiążących decyzji, kto, z którego okręgu oraz z którego miejsca będzie startował, nie ma. Wszystko może się jeszcze zmienić - podkreśliło źródło PAP.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Gosiewska warszawską jedynką?
Mimo to, według nieoficjalnych informacji, najprawdopodobniej jedynką listy w Warszawie będzie posłanka PiS Małgorzata Gosiewska. Na Mazowszu pierwsze miejsce ma dostać dotychczasowy europoseł Adam Bielan. Z tego okręgu prawdopodobnie wystartuje również były wiceszef MSWiA Maciej Wąsik. Kolejne miejsce na tej liście może otrzymać poseł Zbigniew Kuźmiuk.
Z Łodzi pierwsze trzy miejsca na liście mogą przypaść europosłom: Jackowi Saryuszowi-Wolskiemu i Witoldowi Waszczykowskiemu oraz posłowi Waldemarowi Budzie.
Na Śląsku - dwa pierwsze miejsca prawdopodobnie przypadną europosłom: Jadwidze Wiśniewskiej i Patrykowi Jakiemu.
W Lubelskiem listę może otwierać były szef MSWiA Mariusz Kamiński. Jest możliwe, że z tego okręgu wystartuje również były prezes TVP Jacek Kurski.
W okręgu obejmującym województwa małopolskie i świętokrzyskie prawdopodobnie wystartują: Beata Szydło, Arkadiusz Mularczyk i Dominik Tarczyński. Z kolei na Podkarpaciu listę miałby otwierać były szef Orlenu Daniel Obajtek. W okręgu obejmującym województwa lubuskie i zachodniopomorskie, listę ma otwierać obecny europoseł Joachim Brudziński.
Według informacji uzyskanych przez PAP, na chwilę obecną nie będą kandydować: Beata Mazurek, Elżbieta Kruk, Grzegorz Tobiszowski, Andżelika Możdżanowska, Ryszard Legutko i Tomasz Poręba. Na listach raczej nie znajdzie się też Joanna Kopcińska.
Tegoroczne wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w różnych państwach Unii Europejskiej w dniach 6-9 czerwca. Polacy będą wybierać swoich 53 przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego 9 czerwca.
Źródło: PAP