Tusk zaczepił Błaszczaka. Dostał natychmiastową odpowiedź
Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk skrytykował czwarte pytanie referendalne, które w poniedziałek przedstawił szef MON. Zaproponował jego własną wersję. Do słów Tuska odniósł się sam Mariusz Błaszczak. Nie zabrakło przy tym złośliwości.
W poniedziałek rano poznaliśmy ostatnie pytanie na październikowe referendum, które forsuje PiS. Czwarte pytanie będzie brzmiało: "Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi"? Przedstawił je w nagraniu w mediach społecznościowych minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Zarzucił przewodniczącemu Platformy Obywatelskiej Donaldowi Tuskowi chęć demontażu bariery.
Błaszczak odpowiada Tuskowi
W mediach społecznościowych do ogłoszonego pytania referendalnego odniósł się lider PO. "Ponieważ przez płot Błaszczaka przedostaje się do Polski codziennie rekordowo dużo migrantów, właściwe pytanie powinno brzmieć: czy jesteś za budową prawdziwej bariery na granicy z Białorusią?" - napisał Donald Tusk.
Mariusz Błaszczak nie pozostał mu dłużny i skomentował słowa szefa Tuska.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wielki powrót Giertycha? "Ma serce do walki, przydałby się"
"Bariera działa, Panie Tusk! Od strony białoruskiej zatrzymuje tłumy nielegalnych imigrantów, a od polskiej, wyprawy posłów PO z pizzą i torbami reklamowymi" - napisał na Twitterze Mariusz Błaszczak.
Polityk PiS nawiązał w ten sposób do zachowań polityków Koalicji Obywatelskiej, którzy latem 2021 r. pojawiali się przy polsko-białoruskiej granicy z żywnością dla migrantów próbujących przedostać się na polską stronę.
Pozostałe pytania referendalne
W piątek Prawo i Sprawiedliwość rozpoczęło akcję przedstawiania pytań referendalnych. Pierwsze pytanie - jak przekazał prezes PiS Jarosław Kaczyński - będzie brzmiało: "Czy popierasz wyprzedaż państwowych przedsiębiorstw?", a drugie - o czym informowała w sobotę wiceprezes PiS Beata Szydło - "Czy jesteś za podwyższeniem wieku emerytalnego wynoszącego dziś 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn?".
Trzecie pytanie przekazał w niedzielę premier Mateusz Morawiecki i będzie ono brzmiało: "Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?"
Referendum miałoby się odbyć razem z wyborami, które prezydent Andrzej Duda zarządził na 15 października. 16 i 17 sierpnia odbędzie się dwudniowe posiedzenie Sejmu, które zgodnie z harmonogramem ma zająć się m.in. rozpatrzeniem wniosku o referendum.