Trwa ładowanie...
dalyk8b
Deutsche Welle

Płoną niemieckie pola i lasy. Pożary mogą zagrozić Polsce

Susza i upały sprzyjają pożarom lasów. Szczególnie dramatyczna jest sytuacja w graniczącej z Polską Meklemburgii-Pomorzu Przednim.
Share
Płoną niemieckie lasy i pola przy polskiej granicy
Płoną niemieckie lasy i pola przy polskiej granicyŹródło: picture-alliance/dpa, Fot: D. Gohlke
dalyk8b

Według ekspertów z Niemieckiego Instytutu Meteorologii (DWD) niektóre regiony Niemiec wschodnich przeżywają największą suszę od 55 lat. W wielu miejscach dochodzi do pożarów lasów i pól. W pobliżu miejscowości Ludwigslust w Meklemburgii strażacy już od kilku dni walczą z takimi pożarami.

Ich praca jest bardzo niebezpieczna. W okolicznych lasach jest wiele amunicji z czasów II wojny światowej. Tylko w ciągu jednej nocy strażacy usłyszeli 40 detonacji. Dlatego w akcji są m. in. strażackie helikoptery i armatki wodne. W sumie tylko w Meklemburgii-Pomorzu Przednim zanotowano w ostatnich dniach 70 pożarów pól i lasów. Szczególnie wysokie zagrożenie pożarami istnieje w powiecie Torgelow graniczącym z Polską.

dalyk8b

Lasy płoną także w innych krajach związkowych Niemiec m. in. w Brandenburgii i Saksonii-Anhalt. Zdaniem Raimund Engela, pełnomocnika ds. pożarów lasów rządu Brandenburgii, powodem powstawania pożarów mogą być przegrzane silniki kombajnów oraz eksplodująca amunicja z czasów II wojny światowej. - Powodem numer jeden jest jednak od zawsze niedopałek papierosa wyrzucony przez okno samochodu - podkreśla Engel. Niebezpieczne mogą być też zapalone cmentarne znicze. W wielu miejscowościach administracje cmentarzy usuwają je z grobów.

W opinii Freda Hattermanna z Instytut Badań nad Zmianami Klimatu w Poczdamie tegoroczne lato to dopiero początek. Susza spowodowana jest zmianami klimatycznymi. Jak dodaje ekspert, średnia temperatura od czasu industrializacji Niemiec wzrosła tu o 1,4 stopnia Celsjusza.

Przeczytaj także:

Berlin. Wystawa z okazji 100-lecia niepodległości Polski

Ile golizny dopuszcza szkoła? Bawaria ma sposób

dalyk8b

Podziel się opinią

Share
dalyk8b
dalyk8b
Więcej tematów