Plaże Majorki kurczą się

Zapierające dech w piersiach plaże są niewątpliwie jednym z największych atutów Majorki. Niestety, jak wynika z ostatniego raportu, każdego roku z wyspy na Morzu Śródziemnym znika pół metra piasku.

Caló des Moro jedna z najpiękniejszych plaż na Majorce, fot. Kluwak Anna
Caló des Moro jedna z najpiękniejszych plaż na Majorce, fot. Kluwak Anna
Źródło zdjęć: © Licencjodawca
Paulina Ciesielska

14.04.2023 08:04

Kryzys klimatyczny spowodował wzrost średniej temperatury wody w Morzu Śródziemnym. Z wyliczeń ekologów z WWF wynika, że temperatura rośnie tam nawet 20 procent szybciej niż w innych morzach. To jednak niejedyna zmiana klimatyczna w całym regionie morza.

Jak pisze niemiecki "Bild", poziom wody podnosi się o 4 milimetry każdego roku, a gwałtowne burze spowodowały w ostatnich latach ogromne zniszczenia.

Co roku mniej plaży na Majorce

Zgodnie z ostatnim raportem "Baleary Sea Report 2022", na który powołuje się "Bild", każdego roku z wysp na Morzu Śródziemnym znika pół metra piasku na plaży. Popularne plaże Majorki straciły 20 proc. powierzchni.

"Plaże to złożone, dynamiczne i bardzo delikatne systemy" - piszą w raporcie naukowcy, cytowani przez "Bild". "Erozja i pogarszająca się jakość wody trwale zmieniają plaże. Na niektórych, zwłaszcza na Cala Deià, do degradacji przyczyniły się również silniejsze fale niż kilkadziesiąt lat temu" - czytamy w raporcie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Szczególnie dotknięte erozją są m.in. plaże: S'Arenal, Cala Millor i Cala Blanca. Ekstremalnym przykładem jest plaża Es Trenc, która w latach 1956-2015 skurczyła się o 5,7 metra.

Według raportu kolejnym powodem utraty plaż jest to, że suche liście wodorostów są usuwane "nieefektywnie", a przy okazji usuwany jest również piasek. Nie bez znaczenia jest tu też wpływ człowieka. Krajobraz wydm niszczy się wraz z powstawaniem kolejnych hoteli, parkingów i barów na plaży - pisze na ekspertami "Bild".

Plaża Caló des Moro na Majorce
Plaża Caló des Moro na Majorce© Licencjodawca | Anna Kluwak

Kłopot w tym, że powiększenie plaż jest prawie niemożliwe. Raz, że kosztowne, dwa - mogłoby spowodować nieodwracalne szkody na lądzie i w morzu, podają autorzy raportu.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
majorkakryzys klimatycznyplaża
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)