Platforma Obywatelska: to już rok...
Platforma Obywatelska obchodzi w poniedziałek 1. rocznicę powstania. Z tej okazji o godz. 15 odbędzie się uroczyste posiedzenie klubu parlamentarnego tego ugrupowania.
22.01.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Deklarację o utworzeniu PO podpisali 19 stycznia 2001 r. Andrzej Olechowski, Donald Tusk i Maciej Płażyński. Platformę poparły następujące stowarzyszenia: Forum Gospodarcze, Młodzi Demokraci oraz Obywatele dla Rzeczpospolitej.
Do wyborów parlamentarnych Platforma funkcjonowała jako obywatelski komitet wyborczy, obecnie jest w trakcie przekształcania się w partię polityczną.
Na początku ugrupowanie cieszyło się, wg. PBS, 17% poparciem społecznym (CBOS informował o 13-procentowym poparciu). W wyborach parlamentarnych uzyskała niecałe 13% głosów.
Klub parlamentarny PO liczy obecnie 57 posłów. Członkami PO są m.in. posłowie: Janusz Lewandowski, Paweł Piskorski, Jan M. Rokita, Bronisław Komorowski, jego przewodniczącym jest Maciej Płażyński. Według zapowiedzi liderów Platformy klub ma być również najwyższą władzą w partii.
Wyniki badań opinii publicznej wskazują, że PO ma poparcie głównie wśród ludzi młodych o wyższym i średnim wykształceniu, przeważają wśród nich przedstawiciele kadry kierowniczej i pracownicy umysłowi.
W marcu 2001 r. liderzy PO i prezes SKL Jan Maria Rokita podpisali deklarację współpracy. Dokument mówił o stworzeniu silnej alternatywy dla lewicy oraz o przedstawieniu wspólnego programu i wspólnych kandydatów do parlamentu. W styczniu 2002 r. z większa część kongresu SKL opowiedziała się jednak za niełączeniem się z Platformą. W Stronnictwie nastąpił rozłam, bowiem część jego polityków zdecydowała się na pozostanie w Platformie.
Program PO zakłada m.in.: zniesienie przepisów utrudniających rozwój przedsiębiorstw, zwłaszcza małych i średnich, dokończenie reformy podatków, uproszczenie wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, którzy powinni być wybierani w wyborach bezpośrednich, zmniejszenie liczby radnych, wprowadzenie konkursu jako jedynego sposobu naboru pracowników administracji państwowej i samorządowej, ograniczenie immunitetu poselskiego, zlikwidowanie jawnego i ukrytego finansowania partii z pieniędzy podatników. (kar)