PolskaPlany restrukturyzacyjne polskich hut trafiły do KE

Plany restrukturyzacyjne polskich hut trafiły do KE

Polska przesłała w piątek do konsultacji z Komisją Europejską plany restrukturyzacyjne 13 z 20 hut, które ubiegają się o prawo do pomocy państwa po wejściu Polski do Unii Europejskiej.

Rząd zobowiązywał się, że prześle te plany do 21 kwietnia. Według wiarygodnych źródeł w Brukseli, Ministerstwo Gospodarki wstrzymało się z przekazaniem pozostałych siedmiu planów, gdyż wymagały one poprawki. Zostały odesłane hutom i mają być przekazywane Komisji w miarę, jak będą napływały do ministerstwa.

Komisja jest w Unii organem wydającym zgody na pomoc państwa wychodzącą poza normalnie dopuszczalne jej formy, takie jak wsparcie inwestycji sprzyjających ochronie środowiska czy innowacjom.

Zgoda na wszelką pomoc operacyjną (umożliwiającą bieżące funkcjonowanie i utrzymanie płynności) musi poprzedzać zobowiązanie do redukcji mocy produkcyjnych i plan dojścia do rentowności. Bez tej zgody nie ma mowy o zakończeniu przez Polskę negocjacji członkowskich w zakresie polityki konkurencji.

W lutym minister gospodarki Jacek Piechota informował w Brukseli, że celem jest doprowadzenie w 2010 roku do sytuacji, w której polskie huty będą pokrywały 7,6 mln ton zapotrzebowania na wyroby hutnicze z prognozowanego na 9,8 mln ton rocznie. Zatrudnienie sięgające dziś około 40 tysięcy ma się obniżyć do 30 tysięcy już w 2003 roku.

Wśród indywidualnych planów hut przesłanych w piątek znalazły się plany największych hut Katowice, Sendzimira i Cedler. Natomiast plan czwartej huty wchodzącej w skład holdingu Polskie Huty Stali SA - Florian - został odesłany do poprawki.

Minister wyrażał nadzieję, że Komisja Europejska i rządy Piętnastki zgodzą się rozpatrzyć te plany na tyle szybko, żeby można było zakończyć negocjacje w czerwcu. Komisja twierdzi, że analiza planów zajmie trzy miesiące i nie daje nadziei na zakończenie rokowań już w czerwcu. Drugim warunkiem zamknięcia negocjacji członkowskich o konkurencji jest przekształcenie pomocy państwa w specjalnych strefach ekonomicznych na pomoc dopuszczaną przez prawo unijne.

W regionach Unii zasługujących na specjalne wsparcie, do których zaliczy się cały obszar Polski, przysługuje prawo do udzielania pomoc publicznej, ale w wysokości nie większej niż 50% nowych inwestycji dla dużych przedsiębiorstw i 65% dla małych. (mk)

Źródło artykułu:WP Wiadomości
komisjaeuropejskake

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)