Trwa ładowanie...
d2x3nv2

Plakaty z Łukaszem Szumowskim. Amnesty International zaniepokojone działaniami ws. aktywistki

Międzynarodowa organizacja odniosła się do zatrzymania osoby zamieszanej w rozwieszanie plakatów z ministrem zdrowia. - Obawiamy się, że to ma na celu nękanie i zastraszanie obrończyni praw człowieka - pisze Amnesty International.
Share
Plakaty z Łukaszem Szumowskim. Amnesty International zaniepokojone działaniami ws. aktywistki
Plakaty z Łukaszem Szumowskim. Amnesty International zaniepokojone działaniami ws. aktywistkiŹródło: East News
d2x3nv2

Warszawska policja zatrzymała dwie osoby w związku z kradzieżą i włamaniem do wiat na przystankach. Zostały tam umieszczone plakaty krytykujące ministra zdrowia. Łukasz Szumowski został przedstawiony w stroju Zakonu Kawalerów Maltańskich. Wyliczone zostały zarzuty wobec polityka, które sugerowały m.in. zakłamywanie statystyk dotyczących koronawirusa w Polsce, zakup wadliwych maseczek za 5 mln czy rekomendację dotyczącą wyborów 2020.

Zatrzymanie aktywistki od plakatów z ministrem zdrowia. Komentarz Amnesty International

Amnesty International przyznaje, że jest zaniepokojona działaniem funkcjonariuszy ws. jednej aktywistki. Jej mieszkanie miało zostać przeszukane, a sama kobieta zatrzymana bez "odpowiedniego uzasadnienia". Organizacja wskazuje, że argumenty policji dotyczące zatarcia śladów przez obrończynię praw człowieka "nie są przekonujące". Między rozwieszeniem plakatów a zatrzymaniem działaczki minęło bowiem 10 dni.

d2x3nv2

Przeczytaj: Plakaty z Łukaszem Szumowskim na przystankach. Policja zatrzymała kolejną osobę

AI obawia się, że nocna akcja mundurowych to "taktyka, która ma na celu nękanie i zastraszanie aktywistki". Dodaje, że takie działania "mogą wywołać negatywny wpływ na korzystanie z wolności wypowiedzi w Polsce i stworzyć dodatkowe bariery dla zaangażowania obrońców praw człowieka w kraju". Organizacja wskazuje, że kobiecie nie pozwolono na kontakt z prawnikiem i przesłuchano ją 24 godz. po zatrzymaniu.

Aktywista zatrzymana ws. plakatów z Łukaszem Szumowski. Organizacje reagują

Organizacja wzywa policję do wyjaśnień. To kolejny apel instytucji. Wcześniej reakcji domagali się Akcja Demokracja, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Komitet Obrony Demokracji, Ogólnopolski Strajk Kobiet, Wolne Sądy czy Obywatele RP. Ostatni pojawili się z banerem: "zwolnić aktywistów, ścigać aferzystów". Zatrzymanym grozi nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

d2x3nv2

Przeczytaj również: Ministrowie z rządu PiS bronią Łukasza Szumowskiego. Uderzają w Rafała Trzaskowskiego

Zobacz także: Grzegorz Schetyna o deklaracji Jarosława Gowina: radziłbym mu ostrożność

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2x3nv2

Podziel się opinią

Share
d2x3nv2
d2x3nv2
Więcej tematów