Co o tym myślą Polacy? Sondaż pokazał opinie o decyzji PKW
Państwowa Komisja Wyborcza nie uwzględnia orzeczenia nieuznawanej izby Sądu Najwyższego dotyczącego sprawozdania finansowego PiS. Sondaż SW Research dla rp.pl pokazuje podzielone opinie Polaków w tej sprawie.
Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego uchyliła uchwałę PKW, która odrzuciła sprawozdanie finansowe PiS z ostatnich wyborów. PKW zakwestionowała wydatki PiS na kwotę 3,6 mln zł, co finalnie skutkowało utratą 57,6 mln zł przez partię.
Po decyzji izby SN, PKW zawiesiła obrady dotyczące jego orzeczenia. W praktyce oznacza to, ze PiS zostaje bez pieniędzy. Przewodniczący PKW Sylwester Marciniak ostrzega, że brak uwzględnienia orzeczenia może uniemożliwić przeprowadzenie wyborów w 2025 roku, bo - jak tłumaczy - na każdą odmowę zarejestrowania kandydata czy uchwały, które wydaje PKW, służy skarga do SN.
Orzeczenia Sądu Najwyższego. Polacy podzieleni
Tymczasem sondaż SW Research, przeprowadzony na zlecenie "Rzeczpospolitej", pokazuje, że większość Polaków uważa, że PKW powinna uwzględnić orzeczenie SN. Internautom zadano pytanie: "Czy Państwowa Komisja Wyborcza powinna uwzględnić orzeczenie Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego ws. odrzucenia przez Państwową Komisję Wyborczą sprawozdania finansowego PiS?".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Za uwzględnieniem orzeczenie opowiedziało się 32,6 proc. uczestników sondażu. Przeciwnego zdania jest 28,3 proc. respondentów, a 22,7 proc. nie ma zdania. 16,4 proc. badanych nie słyszało o sprawie.
Wyniki sondażu wskazują, że mężczyźni częściej popierają uwzględnienie orzeczenia (35 proc.) niż kobiety (31 proc.). Największe poparcie dla uwzględnienia orzeczenia jest wśród osób w wieku 35-49 lat (41 proc.) oraz mieszkańców miast od 20 tys. do 99 tys. mieszkańców (39 proc.).
Przeczytaj również: Wstrząsające informacje z Niemiec. Prokurator ujawnia, kim są ofiary
Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line w dniach 17-18 grudnia. Analizą objęto 800 uczestników badania. Próba była losowo-kwotowa.
Źródło: rp.pl