PiS odkrywa karty ws. wyborów do PE. Konwencja w Kielcach
Prawo i Sprawiedliwość w czwartek przedstawiło swoich kandydatów w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Podczas konwencji w Kielcach wystąpił Jarosław Kaczyński. Skupił się na krytyce koalicji rządzącej. - 13 grudnia powstała ekipa, która działa jawnie przeciw demokracji, depcze praworządność - stwierdził.
02.05.2024 | aktual.: 14.11.2024 09:17
Liderzy list Prawa i Sprawiedliwości w wyborach do Parlamentu Europejskiego:
- Okręg nr 1 - woj. pomorskie: Anna Fotyga liderką listy, a na drugim miejscu Jarosław Sellin;
- Okręg nr 2 - woj. kujawsko-pomorskie: Kosma Złotowski i Krzysztof Szczucki;
- Okręg nr 3 - Podlasie i woj. warmińsko-mazurskie: Maciej Wąsik i Karol Karski;
- Okręg nr 4 - Warszawa: Małgorzata Gosiewska i Tobiasz Bocheński;
- Okręg nr 5 - Mazowsze: Adam Bielan i Jacek Kurski;
- Okręg nr 6 - woj. łódzkie: Witold Waszczykowski i Joanna Lichocka;
- Okręg nr 7 - Wielkopolska: Wojciech Kolarski i Ryszard Czarnecki;
- Okręg nr 8 - woj. lubelskie: Mariusz Kamiński i Jacek Saryusz-Wolski;
- Okręg nr 9 - Podkarpacie: Daniel Obajtek i Bogdan Rzońca;
- Okręg nr 10 - woj. małopolskie i świętokrzyskie: Beata Szydło i Arkadiusz Mularczyk;
- Okręg nr 11 - woj. śląskie: Jadwiga Wiśniewska i Patryk Jaki;
- Okręg nr 12 - woj. dolnośląskie i woj. opolskie: Anna Zalewska i Beata Kempa;
- Okręg nr 13 - woj. lubuskie i zachodnio-pomorskie: Joachim Brudziński i Elżbieta Rafalska.
- Zrobimy wszystko, żeby w tym meczu nasza biało-czerwona drużyna zwyciężyła. Chodźcie z nami, grajcie z nami ten mecz o dobrą przyszłość suwerennej Polski - mówiła do zebranych była premier Beata Szydło.
Europosłanka nawiązała do czasów, kiedy była premierem Polski. - Ówcześni rządzący i ich media atakowali mnie, że na moich spotkaniach są biało-czerwone flagi. A dlaczego tak robiłam? Bo premier Polski zawsze powinien walczyć o polskie sprawy. Idziemy do wyborów z biało-czerwoną flagą, a Donald Tusk z białą flagą i papierowym serduszkiem - uderzyła w obecnego szefa rządu.
Szydło dodała, że to w rękach wyborców jest przyszłość Polski. - Obowiązkiem nas, Polaków żyjących w naszej pięknej ojczyźnie, jest bronić biało-czerwonej. To będzie skutkowało tym, że nasze dzieci i wnuki będą mogli myśleć o przyszłości w bezpiecznej ojczyźnie. Prosimy o głos. Mówimy, że nigdy nie zgodzimy się na wprowadzenie Polski do strefy euro, nie zgodzimy się na pakt migracyjny, odrzucimy Zielony Ład. Nie zgodzimy się na podporządkowanie spraw polskich sprawom niemieckim. Dołączcie do naszej biało-czerwonej drużyny - apelowała.
Była premier stwierdziła również, że Europa potrzebuje normalności, którą może zagwarantować Prawo i Sprawiedliwość.
Część kandydatów z list PiS jest już znana, listy zarejestrowanych kandydatów z czterech okręgów zostały opublikowane na stronie PKW. O listach informowali też sekretarze wojewódzcy, a także sami kandydaci.
Listę PiS w okręgu pomorskim nr 1 otwiera była szefowa MSZ Anna Fotyga; drugie miejsce ma b. wiceminister kultury Jarosław Sellin.
Liderem listy nr 2 (kujawsko-pomorskie) jest europoseł Kosma Złotowski. Według listy opublikowanej we wtorek wieczorem w mediach społecznościowych ugrupowania, drugie miejsce ma poseł PiS, były szef Rządowego Centrum Legislacji Krzysztof Szczucki.
Listy PiS w wyborach do PE
Listę PiS w okręgu nr 3 obejmującym woj. warmińsko-mazurskie i podlaskie otworzy Maciej Wąsik, były wiceszef CBA i MSWiA. Na drugim miejscu jest Karol Karski, obecny europoseł z tego okręgu.
Według informacji PAP "jedynką" PiS w Warszawie (lista nr 4) będzie posłanka Małgorzata Gosiewska, a "dwójka" przypadnie Tobiaszowi Bocheńskiemu, który ubiegał się o stanowisko prezydenta Warszawy w wyborach samorządowych.
Z kolei liderem listy nr 5, obejmującej większość Mazowsza, jest europoseł Adam Bielan. Drugie miejsce na tej liście - opublikowanej w mediach społecznościowych PiS - dostał były prezes TVP Jacek Kurski.
W okręgu wyborczym nr 6, obejmującym woj. łódzkie, liderem będzie - podobnie jak pięć lat temu - ubiegający się o reelekcję Witold Waszczykowski; drugie miejsce zajmuje posłanka Joanna Lichocka.
"Wybory były wielkim oszustwem"
Na koniec spotkania w Kielcach wystąpił Jarosław Kaczyński. Wspominał osiem lat rządów Prawa i Sprawiedliwości, jako świetny czas dla Polski. - To był naprawdę świetny okres dla Polski. Zaczęto się mówić o "polskim modelu rozwojowym" - przekonywał. W jego ocenie to wszystko zaprzepaściła koalicja, która przejęła władzę.
- Cała opowieść, o ile będzie nam lepiej pod ich rządami. I to wszystko w sto dni. Te sto dni już dawno minęło. To wszystko było jedno gigantyczne oszustwo. Oszustwo, które spowodowało, że te wybory nie były aktem manipulacji. Były jednym wielkim oszustwem - mówił Kaczyński.
- Polska musi być w Unii Europejskiej - takie są czasy. Ale Polska musi być w UE jako silne, dobrze rozwijające się, doganiające Zachód państwo. I my szliśmy w tym kierunku - stwierdził prezes PiS.
Skupił się na krytyce rządzącej koalicji. - 13 grudnia powstała ekipa, która działa jawnie przeciw demokracji, depcze praworządność - stwierdził.
Czytaj także:
Zobacz także