PiS i rekonstrukcja rządu. Kolejna runda rozmów na Nowogrodzkiej
PiS planuje rekonstrukcję rządu, do której ma dojść już wkrótce. Tymczasem na Nowogrodzkiej zakończyła się kolejna runda rozmów.
W poniedziałkowym spotkaniu na Nowgrodzkiej, które ruszyło o 18, uczestniczą m.in.: prezes PiS Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki, marszałek Sejmu Elżbieta Witek, wicepremier Piotr Gliński, szef MON Mariusz Błaszczak, szef MSWiA Mariusz Kamiński, były marszałek Sejmu Marek Kuchciński i były marszałek Senatu Stanisław Karczewski.
Narada zakończyła się po dwóch godzinach. Po zakończeniu spotkania uczestnicy nie komentowali jego przebiegu, ani nie informowali, jakie decyzje podjęto.
"Jutro posiedzenie Rady koalicji, która omówi i zatwierdzi ostateczny skład rządu po rekonstrukcji" - poinformowała rzeczniczka PiS Anita Czerwińska.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
PiS planuje rekonstrukcję rządu. Wiele dni negocjacji
Od kilku tygodni trwają rozmowy dotyczące rekonstrukcji rządu. Wszystko wskazuje na to, że zostanie zredukowana liczba ministerstw. Jak zdradził wicepremier Jacek Sasin, ma być 14 resortów w miejsce 20 obecnie funkcjonujących. Nowy rząd może zostać powołany w połowie tego tygodnia lub na początku przyszłego.
Jednak rzecznik prezydenta Błażej Spychalski stwierdził w rozmowie z PAP, że z uwagi "na bardzo napięty kalendarz prezydenta Andrzeja Dudy dokonanie zmian w rządzie w tym tygodniu jest praktycznie niemożliwe".
Z nieoficjalnych informacji wynika, że Jarosław Kaczyński zostanie szefem komitetu ds. bezpieczeństwa i będzie nadzorował ministerstwo sprawiedliwości, MON oraz MSWiA. O tym, że prezes PiS może znaleźć się w rządzie, pisaliśmy jako jedni z pierwszych.
Przymierzany ostatnio do funkcji ministra sprawiedliwości poseł PiS Przemysław Czarnek nie zostanie następcą Zbigniewa Ziobry. Ale - jak ustalił reporter WP Michał Wóblewski - ma duże szanse wejść do rządu jako wiceminister w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji lub minister w resorcie rolnictwa.
Rekonstrukcja rządu PiS. Bartłomiej Sienkiewicz o nowym szefie MEN
PiS i kryzys w Zjednoczonej Prawicy? Podpisano umowę
Temat rekonstrukcji rządu był przez pewien czas połączony z kryzysem w obozie Zjednoczonej Prawicy. Stało się tak po głosowaniach w Sejmie nad tzw. Piątką dla zwierząt i ustawą o "bezkarności urzędników". Politycy Solidarnej Polski i Porozumienia zagłosowali inaczej niż PiS. Politycy tego ugrupowania po posiedzeniu mówili wprost: koalicji już nie ma.
Ostatecznie w sobotę liderzy Zjednoczonej Prawicy - Jarosław Kaczyński, Zbigniew Ziobro i Jarosław Gowin - razem z premierem Mateuszem Morawieckim wystąpili na wspólnej konferencji. Podpisano nową umowę koalicyjną.