Trwa ładowanie...
d17istf

Duża zmiana w rządzie? Jarosław Kaczyński może do niego wejść

Prezes PiS Jarosław Kaczyński wejdzie do rządu? To jedna z koncepcji, która obecnie jest poważnie brana pod uwagę. Według informacji Wirtualnej Polski wejście Jarosława Kaczyńskiego do rządu nie oznaczałoby odejścia premiera Mateusza Morawieckiego. W tym scenariuszu - prezes PiS objąłby tekę wicepremiera.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rekonstrukcja rządu. Jarosław Kaczyński może do niego dołączyć
Rekonstrukcja rządu. Jarosław Kaczyński może do niego dołączyć (East News)
d17istf

Pomysł wejścia prezesa Kaczyńskiego do rządu mógłby zadziałać trzeźwiąco na koalicjantów spod znaku Ziobry i Gowina i zakończyć tygodnie negocjacji. Objęcie teki wicepremiera przez Kaczyńskiego rozładowałoby też napięcie w klubie PiS, w którym, jak mówił Kaczyński w wywiadzie dla tygodnika "Sieci", dla wielu posłów powrót Jarosława Gowina do rządu jest "trudny do przyjęcia". Lider Porozumienia ma ponownie w rządzie zostać wicepremierem.

Kaczyński zapowiedział, że "w wyniku zmian w rządzie zmieni się poziom koordynacji i nadzoru". Wejście do rządu szefa partii rządzącej tylko by temu sprzyjało. Jarosław Kaczyński pełnił już funkcję premiera w latach 2006-2007.

- Słyszałem taką informację, ale traktuję ją jako plotkę - komentuje w rozmowie z WP współpracownik jednego z ministrów. Wejście Jarosława Kaczyńskiego do rządu byłoby także trudne dla premiera Morawieckiego i pojawienie się takiej informacji może być częścią rozgrywki między koalicjantami. Mateusz Morawiecki łatwiej zgodzi się na niektóre zmiany w rządzie, jeśli będzie miał wybór – to bezpośrednie zaangażowanie prezesa Kaczyńskiego w dalsze, codzienne prace jego gabinetu.

d17istf

Zobacz: Rekonstrukcja rządu. Piotr Mueller o Władysławie Kosiniaku-Kamyszu i PSL. "Nie ma takich marzeń"

Rekonstrukcja rządu. Kto ma zostać, a kto odejść?

Od sierpnia politycy obozu rządzącego negocjują rekonstrukcję rządu premiera Morawieckiego. Przecieki z wielogodzinnych rozmów w siedzibie Prawa i Sprawiedliwości często wzajemnie się wykluczają. Wiadomo jedynie, że rząd ma być odchudzony, a liczba resortów ograniczona do 15.

d17istf

Spekuluje się, że swoich ministrów z poprzedniego rozdania broni Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry i Porozumienie Jarosława Gowina. Przykładem tego, że nic nie jest do końca przesądzone, jest pozycja ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marka Gróbarczyka. Po tym, jak polityk towarzyszył Jarosławowi Kaczyńskiemu podczas jego urlopu na Pomorzu Zachodnim, był zaliczany do pewniaków tych ministrów, którzy pozostaną w rządzie. Według najnowszych informacji jego dalsza misja w gabinecie Morawieckiego znowu stoi pod znakiem zapytania.

Według niepotwierdzonych informacji Jarosław Gowin ma kierować Ministerstwem Rozwoju. Zlikwidowane ma zostać Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, wchłonie je resort finansów. Ministerstwo Klimatu zostanie przyłączone do Ministerstwa Środowiska. Odrębność straci też resort sportu. W koalicji ścierają się jednak koncepcje, czy sport ma trafić do Ministerstwa Kultury, czy ma być przyłączony do nauki i szkolnictwa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d17istf

Podziel się opinią

Share
d17istf
d17istf
Więcej tematów