ŚwiatPiraci zachwyceni europejskim więzieniem

Piraci zachwyceni europejskim więzieniem

Pięciu Somalijczyków, podejrzanych o
piractwo i postawionych przed sądem w Rotterdamie, jest
szczęśliwych, że trafili do europejskiego kraju. Zamierzają
wystąpić o azyl.

Piraci zachwyceni europejskim więzieniem
Źródło zdjęć: © AFP | Jan Hensema

- Dobrze się tutaj żyje - powiedział 38-letni Sayid, usatysfakcjonowany warunkami w areszcie śledczym. Oczekuje kary więzienia i chce ten okres za kratkami wykorzystać do zdobycia wykształcenia zawodowego.

- Poproszę władze, żeby nie odsyłano mnie z powrotem do Somalii. Tutaj (w Holandii) szanuje się prawa człowieka; chcę tu zostać - dodał pirat. Podoba mu się, że może pograć w piłkę i oglądać telewizję. Toaletę w celi uważa za coś wręcz fantastycznego. Bardzo smakuje mu jedzenie.

Pozostali oskarżeni mają podobne odczucia i zamiary. Nie przeszkadza im zbytnio, że sąd w Rotterdamie odrzucił złożony przez obrońców wniosek, by Somalijczycy odpowiadali z wolnej stopy. Sąd uznał, że istnieje ryzyko, iż wróciliby do pirackiego procederu.

Zostali piratami z biedy

Oskarżeni pochodzą z bardzo biednych rodzin. Wyjaśniają, że do piractwa popchnęła ich nędza i brak innych możliwości. - Kiedyś byłem rybakiem, ale w morzu nie ma już ryb - mówi jeden z nich. Inny opowiada, że zmarło 11 z jego 16 dzieci. Piraci mówią o głodzie, wojnie w Somalii, braku pracy...

Holenderscy prawnicy ostrzegają, że przykład postawionych przed sądem w Rotterdamie piratów może znaleźć naśladowców. Biedni Somalijczycy będą się pozwalali schwytać jako piraci, żeby dostać się na Zachód.

Prawnicy podkreślają przy tym, że niespokojna, niestabilna sytuacja w Somalii praktycznie wyklucza deportowanie tam oskarżonych.

Chcieli zaatakować statek, złapali ich marynarze

2 stycznia tego roku piraci próbowali porwać dla okupu statek "Samanyulo". Załoga duńskiego okrętu odparła jednak ich atak, strzelając z rakietnic. Łódź motorowa piratów stanęła w płomieniach. Marynarze wyłowili Somalijczyków z morza.

Na początku lutego przetransportowano ich samolotem wojskowym do Holandii, ponieważ statek, który zaatakowali, płynął pod banderą Antyli Holenderskich (terytorium autonomiczne Holandii).

Źródło artykułu:WP Wiadomości
somaliaholandiaeuropa

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)