Trwa ładowanie...
d45ypxv

Piotr Mikołajczyk zostaje w więzieniu. SN utrzymał wyrok

Sąd Najwyższy wykluczył, by policjanci wymusili złożenie zeznań na Piotrze Mikołajczyku. 23-latek, który według biegłych ma umysłowość dziecka, został skazany na 25 lat więzienia za zamordowanie dwóch kobiet. Na miejscu zbrodni nie było żadnych śladów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Sąd Najwyższy utrzymał wyrok 25 lat więzienia dla upośledzonego Piotra Mikołajczyka
Sąd Najwyższy utrzymał wyrok 25 lat więzienia dla upośledzonego Piotra Mikołajczyka (East News, Fot: Andrzej Kurzyński,Polska Press)
d45ypxv

Sąd Najwyższy wykluczył, by Piotr Mikołajczyk powtórzył jako wyuczony tekst okoliczności zdarzenia, który mu podsunęli policjanci. Niepełnosprawny intelektualnie mężczyzna został skazany za podwójne zabójstwo, chociaż na miejscu zbrodni nie zostawił żadnych śladów. W więzieniu spędził już 9 lat.

W sprawę Mikołajczyka włączył się Rzecznik Praw Obywatelskich. Adam Bodnar wskazywał na "rażące nieprawidłowości", do jakich miało dojść w toku śledztwa. W protokole z przesłuchania nie ma zapisanych pytań, a sąd nie wziął pod uwagę opinii biegłych o skazanym, który ma obniżony iloraz inteligencji i jest podatny na sugestie.

Piotr Mikołajczyk zostaje w więzieniu. SN utrzymał wyrok

Sąd przychylił się do wersji prokuratora, który uznał, że Mikołajczyk po wypiciu litra wódki i czterech piw popełnił zbrodnię doskonałą. 78-letnia Bronisława J. i jej córka, 44-letnia Monika K. z Tłokini Wielkiej zostały zamordowane w 2010 roku. Sprawca użył siekiery i nie zostawił żadnych śladów. Przesłuchiwany dziesięć miesięcy później upośledzony Mikołajczyk dokładnie pamiętał ułożenie ciał i przedmiotów na miejscu zbrodni.

d45ypxv

Zobacz też: Marek Sawicki o aferze gruntowej i śmierci Andrzeja Leppera. "Śledztwo powinno zostać wznowione"

- Krzyczeli, chcieli mnie bić. Mówili, co tam się stało. Że tam byłem. Kazali się przyznać. Bardzo się bałem. Przyznałem się - mówił Piotr w rozmowie z dziennikarką Wirtualnej Polski Magdą Mieśnik. Obrońcy Mikołajczyka zapowiadają złożenie skargi do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Czytaj też: Sąd Najwyższy zajmie się sprawą Piotra Mikołajczyka. Kasację złożył Rzecznik Praw Obywatelskich
Niepełnosprawny skazany na 25 lat więzienia. Jest kasacja

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d45ypxv

Podziel się opinią

Share

d45ypxv

d45ypxv
Więcej tematów