Piotr Jedliński rezygnuje z funkcji prezesa Radia Nowy Świat. Szef Rady Mediów Narodowych komentuje
Szef Rady Mediów Narodowych stwierdził w rozmowie z portalem tvp.info, że "grupa osób, która stworzyła Radio Nowy Świat, nie dopuszcza różnorodności, tolerancji i niezależności". A "trójkę traktowała jak własność".
Radio Nowy Świat o rezygnacji Piotra Jedlińskiego poinformowało w poniedziałek wieczorem w krótkim komunikacie. Podpisali się pod nim Jedliński, Anna Krakowska i Krzysztof Łuszczewski oraz pozostali członkowie zarządu spółki Ratujmy Trójkę, zarządzającej Radiem Nowy Świat.
"Szanowni, jako że opuściłem Radio Nowy Świat, szukam pracy. Gdyby ktoś coś" - napisał Jedliński na Facebooku w poniedziałek późnym wieczorem.
"Różnorodność stanowi siłę Radia Nowy Świat"
Niektórzy dziennikarze komentujący na Twitterze rezygnację Piotra Jedlińskiego byli przekonani, że jest ona związana ze stanowiskiem dziennikarza co do określania w rodzaju męskim aresztowanej w piątek transseksualnej aktywistki Margot.
Przed odejściem Jedlińskiego Radio Nowy Świat na swojej stronie opublikowało bowiem oświadczenie w związku z dyskusją, która rozgorzała w reakcji na określenia użyte wobec Margot w serwisie informacyjnym Radia Nowy Świat. Chodzi o protesty w obronie praw osób LGBT, które rozpoczęły się pod koniec zeszłego tygodnia w Warszawie.
Jedliński stwierdził, że Margot to: "aktywista LGBT podający się za kobietę jest w jego opinii mężczyzną".
"Nasz zespół składa się z osób zróżnicowanych pod względem wieku, przekonań, koloru skóry oraz orientacji seksualnej i jesteśmy świadomi, że to właśnie różnorodność stanowi siłę Radia Nowy Świat. W tym kontekście pragniemy podkreślić, że wpis Piotra Jedlińskiego jest jego prywatną opinią" - napisało na swojej stronie Radio Nowy Świat.
Czabański: "Trójkę traktowali, jak własność"
W poniedziałek portal tvp.info opublikował artykuł: "Dziennikarz wyrzucony za poglądy ws. LGBT? Komentarz szefa Rady Mediów Narodowych", który sugeruje, że Jedliński z Radia Nowy Świat został "wypchnięty". Sprawę odejścia Piotra Jedlińskiego komentuje Krzysztof Czabański, przewodniczący Rady Mediów Narodowych.
Czabański stwierdza, że "grupa osób, która stworzyła Radio Nowy Świat, nie dopuszcza różnorodności, tolerancji i niezależności".
- Balon nadmuchany przez nich pękł już przy pierwszej próbie. Tolerują tylko stadne myślenie własnej grupy i nie są w stanie zaakceptować nikogo innego - mówi Czabański.
- Pan redaktor Jedliński szybko poniósł tego konsekwencje. Ich mentalność była już widoczna na antenie radiowej Trójki, gdy traktowali tę stację jako swoją własność i nie dopuszczali inaczej myślących osób do anteny. Dokładnie to samo robią teraz - stwierdza szef Rady Mediów Narodowych.
Twierdzi też, że Radio Nowy Świat "pozbyło się" Jedlińskiego przez twardo realizowaną polityką. - Radio Nowy Świat powstało, aby tworzyć trybunę dla jednej, skrajnej opcji politycznej. Jako ta jedna opcja funkcjonuje, więc odrzuca wszystkich, nawet tych o nieco innym zdaniu - mówi Czabański.
Margot w areszcie dla mężczyzn. "To zmieniło kontekst sprawy"
Kilka dni temu o warunkach, jakie panują w miejscu zatrzymania Margot, poinformowała przedstawicielka Rzecznika Praw Obywatelskich dr Ewa Dawidziuk. Zatrzymana transseksualna aktywistka przebywa w areszcie w Płocku w pojedynczej celi przejściowej. Znajduje się w celi przeznaczonej dla mężczyzn.
"Odpowiadając na zarzuty wywołane formą gramatyczną, w jakiej w serwisach RNŚ mówiono o Margot, miałem na celu obronę niezależności naszego radia także przed naciskami opinii publicznej" - napisał Jedliński.
I dodał: "Jednak dalsze działania władzy wobec Margot, zwłaszcza osadzenie jej w areszcie dla mężczyzn, ze skandalicznym komentarzem jednego z polityków, istotnie zmieniło w moich oczach kontekst całej sprawy. Nie zamierzałem i nie zamierzam bronić prześladowania mniejszości przez władze".