Trwa ładowanie...

Piotr Jedliński rezygnuje z funkcji prezesa Radia Nowy Świat. Szef Rady Mediów Narodowych komentuje

Szef Rady Mediów Narodowych stwierdził w rozmowie z portalem tvp.info, że "grupa osób, która stworzyła Radio Nowy Świat, nie dopuszcza różnorodności, tolerancji i niezależności". A "trójkę traktowała jak własność".

Share
Krzysztof Czabański: "Grupa osób, która stworzyła Radio Nowy Świat, nie dopuszcza "różnorodności, tolerancji i niezależności"Krzysztof Czabański: "Grupa osób, która stworzyła Radio Nowy Świat, nie dopuszcza "różnorodności, tolerancji i niezależności"Źródło: PAP
d2vhdg2

Radio Nowy Świat o rezygnacji Piotra Jedlińskiego poinformowało w poniedziałek wieczorem w krótkim komunikacie. Podpisali się pod nim Jedliński, Anna Krakowska i Krzysztof Łuszczewski oraz pozostali członkowie zarządu spółki Ratujmy Trójkę, zarządzającej Radiem Nowy Świat.

"Szanowni, jako że opuściłem Radio Nowy Świat, szukam pracy. Gdyby ktoś coś" - napisał Jedliński na Facebooku w poniedziałek późnym wieczorem.

"Różnorodność stanowi siłę Radia Nowy Świat"

Niektórzy dziennikarze komentujący na Twitterze rezygnację Piotra Jedlińskiego byli przekonani, że jest ona związana ze stanowiskiem dziennikarza co do określania w rodzaju męskim aresztowanej w piątek transseksualnej aktywistki Margot.

d2vhdg2

Przed odejściem Jedlińskiego Radio Nowy Świat na swojej stronie opublikowało bowiem oświadczenie w związku z dyskusją, która rozgorzała w reakcji na określenia użyte wobec Margot w serwisie informacyjnym Radia Nowy Świat. Chodzi o protesty w obronie praw osób LGBT, które rozpoczęły się pod koniec zeszłego tygodnia w Warszawie.

Jedliński stwierdził, że Margot to: "aktywista LGBT podający się za kobietę jest w jego opinii mężczyzną".

"Nasz zespół składa się z osób zróżnicowanych pod względem wieku, przekonań, koloru skóry oraz orientacji seksualnej i jesteśmy świadomi, że to właśnie różnorodność stanowi siłę Radia Nowy Świat. W tym kontekście pragniemy podkreślić, że wpis Piotra Jedlińskiego jest jego prywatną opinią" - napisało na swojej stronie Radio Nowy Świat.

Czabański: "Trójkę traktowali, jak własność"

W poniedziałek portal tvp.info opublikował artykuł: "Dziennikarz wyrzucony za poglądy ws. LGBT? Komentarz szefa Rady Mediów Narodowych", który sugeruje, że Jedliński z Radia Nowy Świat został "wypchnięty". Sprawę odejścia Piotra Jedlińskiego komentuje Krzysztof Czabański, przewodniczący Rady Mediów Narodowych.

d2vhdg2

Czabański stwierdza, że "grupa osób, która stworzyła Radio Nowy Świat, nie dopuszcza różnorodności, tolerancji i niezależności".

- Balon nadmuchany przez nich pękł już przy pierwszej próbie. Tolerują tylko stadne myślenie własnej grupy i nie są w stanie zaakceptować nikogo innego - mówi Czabański.

- Pan redaktor Jedliński szybko poniósł tego konsekwencje. Ich mentalność była już widoczna na antenie radiowej Trójki, gdy traktowali tę stację jako swoją własność i nie dopuszczali inaczej myślących osób do anteny. Dokładnie to samo robią teraz - stwierdza szef Rady Mediów Narodowych.

Twierdzi też, że Radio Nowy Świat "pozbyło się" Jedlińskiego przez twardo realizowaną polityką. - Radio Nowy Świat powstało, aby tworzyć trybunę dla jednej, skrajnej opcji politycznej. Jako ta jedna opcja funkcjonuje, więc odrzuca wszystkich, nawet tych o nieco innym zdaniu - mówi Czabański.

d2vhdg2

Margot w areszcie dla mężczyzn. "To zmieniło kontekst sprawy"

Kilka dni temu o warunkach, jakie panują w miejscu zatrzymania Margot, poinformowała przedstawicielka Rzecznika Praw Obywatelskich dr Ewa Dawidziuk. Zatrzymana transseksualna aktywistka przebywa w areszcie w Płocku w pojedynczej celi przejściowej. Znajduje się w celi przeznaczonej dla mężczyzn.

"Odpowiadając na zarzuty wywołane formą gramatyczną, w jakiej w serwisach RNŚ mówiono o Margot, miałem na celu obronę niezależności naszego radia także przed naciskami opinii publicznej" - napisał Jedliński.

I dodał: "Jednak dalsze działania władzy wobec Margot, zwłaszcza osadzenie jej w areszcie dla mężczyzn, ze skandalicznym komentarzem jednego z polityków, istotnie zmieniło w moich oczach kontekst całej sprawy. Nie zamierzałem i nie zamierzam bronić prześladowania mniejszości przez władze".

Starcia na Białorusi. Michał Szczerba z Mińska: dramatyczna noc, milicja użyła broni

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2vhdg2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2vhdg2
d2vhdg2
Więcej tematów