Pierwsze takie "Wiadomości". Czy coś się zmieniło bez Marzeny Paczuskiej?
Kamera jak zwykle pokazała widok z góry na Warszawę, zegar na Zamku Królewskim jak zwykle pokazał 19:30. Ale nie było jak zwykle. "Wiadomości" przygotował zespół pod wodzą pełniącego obowiązki Grzegorza Pawelczyka, a nie Marzeny Paczuskiej. I zespół ten miał świadomość, że dzisiejsze wydanie przykuje szczególną uwagę widzów.
14.08.2017 | aktual.: 14.08.2017 21:07
To szczególne wydanie "Wiadomości" prowadził Krzysztof Ziemiec. Rozpoczynające się obchody Święta Wojska Polskiego były pierwszym, najważniejszym materiałem "Wiadomości". Czas antenowy poświęcono nie tylko na pokazanie sondażu, w którym ankietowani odpowiedzieli, że polskie wojsko wymaga zmian, ale również na zapowiedź, że w jutrzejszej defiladzie wezmą udział Wojska Obrony Terytorialnej.
Kolejny materiał poświęcono sędziemu Stanisławowi Biernatowi i jego informacjom o wizytach posłów Prawa i Sprawiedliwości Arkadiusza Mularczyka i wiceministra sprawiedliwości Marcina Warchoła w Trybunale Konstytucyjnym. Jak wspomniano, nie brakuje takich, którzy list nazwali "atakiem politycznym". W materiale padł zarzut, że Stanisław Biernat "podobnie jak Andrzej Rzepliński" chciał odebrać ekwiwalent za niewykorzystany urlop. "Plany te pokrzyżowała prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska" - usłyszeliśmy komentarz.
Komu wydawało się, że "Wiadomości" zerwą od dziś ze zwyczajem podpisywania europosłanki PO Róży Thun pełnym nazwiskiem - "Róża Maria Barbara Grafin von Thun und Hohenstein" - ten się mylił. Tak właśnie określono ją w materiale dotyczącym sporu z Tomaszem Sakiewiczem w programie "Bez retuszu" w TVP Info. Wspomniano też, że politycy Platformy "stawiają na pierwszym miejscu interes Berlina" "Politycy Platformy coraz częściej stają ramię w ramię z niemieckimi politykami" - stwierdzono. Przypomniano archiwalną wypowiedź Donalda Tuska, który miał "grozić Polakom karami za nieprzyjmowanie emigrantów".
Poinformowano również o materiale "Sieci" dotyczącym poszukiwaniu materiałów wybuchowych na próbkach z tupolewa we włoskim Laboratorium Kryminalistycznym Korpusu Karabinierów w Rzymie. Wspomniano o rocznicy strajku w Stoczni Gdańskiej i roli, jaką odegrała w nim Anna Walentynowicz. Nazwisko Lecha Wałęsy padło tylko w kontekście zamiarów przerwania strajku, choć jednym z postulatów Sierpnia 1980 było przywrócenie do pracy Anny Walentynowicz i Lecha Wałęsy.
Informacja o zmianie na stanowisku szefa "Wiadomości", flagowego programu informacyjnego TVP1 gruchnęła w niedzielę wieczorem. Poinformował o tym portal
Mediainside.pl, a wiadomość tę potwierdził na swoim profilu na Twitterze szef TAI Klaudiusz Pobudzin. "@OlechowskiJarek nowym szefem 'Wiadomości'. Gratuluję! Dziękuję za dotychczasową pracę @MarzenaPaczuska" - napisał szef TAI.
"Etatowych dziennikarzy, pracowników TVP - zwalniają na TT... -:) Super" - odpowiedziała na to Marzena Paczuska.
Powód zmian? Szef Telewizyjnej Agencji Informacyjnej, zapytany przez Polską Agencję Prasową, powiedział, że chodzi o "zmianę strategii w TAI-u", a współpraca z Marzeną Paczuską "nie wyglądała tak, jak powinna". Pobudzin mówił, że "Wiadomości" mają być teraz "bliżej ludzi" i ściśle współpracować z innymi serwisami informacyjnymi Telewizji Polskiej.
Na razie zespołem kieruje pełniący obowiązki Grzegorz Pawelczyk. Zaproponowano mu stanowisko Paczuskiej, ale odmówił. Ofertę zgodził się przyjąć Jarosław Olechowski, który pod nieobecność swojej kierowniczki był wydawcą głównego wydania "Wiadomości".