Trwa ładowanie...
d2swv6c

Pensje posłów pójdą w dół. Stanisław Karczewski o dodatkowym posiedzeniu: zrobię to

Jarosław Kaczyński chce obniżyć uposażenia parlamentarzystów o 20 proc. Zapowiedział również, że ministrowie przekażą swoje nagrody Caritasowi. Marszałek Senatu zareagował na słowa prezesa PiS. Zapowiedział jak najszybsze przyjęcie odpowiedniej ustawy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Stanisław Karczewski podczas konferencji prasowej
Stanisław Karczewski podczas konferencji prasowej (PAP, Fot: Jakub Kamiński)
d2swv6c

Na wniosek Jarosława Kaczyńskiego do laski marszałkowskiej zostanie złożony projekt obniżenia o 20 proc. pensji poselskich. To efekt zamieszania wokół nagród dla członków rządu. Ministrowie i sekretarze stanu przekażą dotychczasowe premie na cele społeczne.

Na decyzję szefa PiS nerwowo zareagowali politycy tej partii. Część osób dowiedziała się o zmianach podczas konferencji. - Nie stać mnie na oddanie nagrody - zdradził anonimowo minister rządu PiS w rozmowie z WP. Przyznał, że premię, jaką otrzymał od byłej premier Beaty Szydło już… wydał. Wyjaśnił, "musiałby zaciągnąć kredyt", by ją zwrócić.

d2swv6c

"Zrobię to"

Na propozycje Jarosława Kaczyńskiego zareagował już marszałek Senatu. Stanisław Karczewski przyznał, że "jeśli będzie potrzeba zwołania dodatkowego posiedzenia Senatu w celu jak najszybszego przyjęcia ustawy zmniejszającej wynagrodzenia posłów i senatorów, zrobię to".

Dodał, że nie wie dokładnie, kiedy pojawi się projekt. - Wiem, że bardzo szybko, tak jak zapowiadał prezes Jarosław Kaczyński - przyznał.

d2swv6c

Pensje posłów. Co się zmieni?

Wprowadzone zostaną też nowe limity dla wójtów, burmistrzów, prezydentów, marszałków, starostów i ich zastępców. Zniesione zostaną też wszelkie dodatkowe poza pensją świadczenia, jeśli chodzi o kierownictwa spółek skarbu państwa.

Obecnie posłowie zarabiają co miesiąc ok. 10 tys. zł brutto. Tyle samo otrzymuje podsekretarz stanu. Dodatkowo posłom przysługuje dieta parlamentarna, która stanowi 25 proc. uposażenia. Obecnie wynosi ona ok. 2,6 tys. zł brutto. Są to środki na pokrycie kosztów związanych z wydatkami poniesionymi w związku z wykonywaniem mandatu poselskiego na terenie kraju.

d2swv6c

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Za jedzenie chipsów tej firmy możesz zarobić 86 tys.

d2swv6c

Podziel się opinią

Share

d2swv6c

d2swv6c
Więcej tematów