Trwa ładowanie...
dgrrwav

Pedofilia w Kościele. Media: Watykan prowadzi śledztwo ws. kolejnego polskiego biskupa

Nie tylko biskup Edward Janik znalazł się pod lupą Watykanu. Jak donoszą polskie media, śledztwo prowadzone jest także ws. biskupa Tadeusza Rakoczego. Hierarcha miał tuszować kwestię pedofilii w polskim Kościele.
Share
Pedofilia w Kościele. Media donoszą o śledztwie wobec biskupa Tadeusza Rakoczego (zdjęcie ilustracyjne)
Pedofilia w Kościele. Media donoszą o śledztwie wobec biskupa Tadeusza Rakoczego (zdjęcie ilustracyjne)Źródło: PAP
dgrrwav

Jak informuje "Gazeta Wyborcza" Watykan wszczyna śledztwo ws. zaniedbań, których miał się dopuścić biskup Tadeusz Rakoczy.

Pedofilia w Kościele. Media: Biskup Tadeusz Rakoczy miał tuszować sprawę

Biskup Rakoczy przez ponad 20 lat rządził diecezją bielsko-żywiecką. Obecnie jest na kościelnej emeryturze i piastuje urząd biskupa seniora tejże diecezji. Jak donosi "GW", za rządów Rakoczego do kurii miał zgłosić się ministrant molestowany w dzieciństwie przez księdza pedofila.

dgrrwav

Ministrant miał domagać się od Rakoczego interwencji w sprawie i ukarania sprawcy. Jak twierdzą dziennikarze "GW", biskup spotkał się z poszkodowanym dwa razy, co mają potwierdzić świadkowie rozmów, jednak nie podjął żadnych kroków w kierunku rozwiązania sprawy.

Zobacz też: Ułaskawienie pedofila. Grzegorz Schetyna: decyzja Dudy jest kompromitująca i haniebna

Pedofilia w Kościele. Media: Decyzja Tadeusza Rakoczego i dramatyczne konsekwencje

Jak twierdzi "Wyborcza", brak działań biskupa Rakoczego miał poskutkować dramatycznymi konsekwencjami. Według doniesień "GW", ksiądz pedofil miał później skrzywdzić kolejnego chłopca. Reakcja kurii miała pojawić się dopiero po tym, gdy miejsce Tadeusza Rakoczego zajął biskup Roman Pindel, który miał wszcząć w sprawie księdza pedofila dochodzenie.

dgrrwav

Mimo opracowanej przez papieża Franciszka specjalnej procedury ścigania biskupów za tuszowanie przestępstw seksualnych w Kościele, śledztwa wobec polskich hierarchów ruszyły dopiero w 2020 roku. Powodem był głośny dokument braci Sekielskich "Zabawa w chowanego".

To drugi dokument Sekielskich. Pierwszy - "Tylko nie mów nikomu" - pokazał historie ofiar molestowania przez polskich księży. Drugi dokument obnażył postępowanie jednego z hierarchów, biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka. Biskup przez lata tuszował sprawę księdza pedofila z Pleszewa.

"Zabawa w chowanego". Śledztwa wobec biskupów

To wobec biskupa Edwarda Janiaka Watykan wszczął pierwsze śledztwo po tym, jak sprawę do kurii papieskiej zgłosił prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak. Teraz, według doniesień "Wyborczej", Watykan zajmie się także sprawą biskupa Tadeusza Rakoczego.

dgrrwav

Zawiadomienie w jego sprawie miał złożyć pokrzywdzony ministrant, a Stolica Apostolska zbadanie sprawy zleciła metropolicie krakowskiemu abp Markowi Jędraszewskiemu. Ten miał już przesłuchać świadka.

"Gazeta Wyborcza" nie wyklucza też dalszych śledztw Watykanu, gdzie zgłoszeń o tuszowaniu pedofilii przez polskich biskupów ma wpływać coraz więcej. Medium informuje o przynajmniej dwóch: jedno ma dotyczyć diecezji kaliskiej, gdzie biskup Edward Janiak i jego poprzednik - biskup Stanisław Napierała, mieli przez 15 lat ukrywać księdza oskarżonego o molestowanie, drugie ma dotyczyć biskupa diecezji radomskiej ks. Henryka Tomasika.

Do sprawy biskupa Tadeusza Rakoczego odniósł się także katolicki publicysta Tomasz Terlikowski. "Watykan nakazał zbadanie oskarżeń o tuszowanie przestępstw seks. przez bp. Rakoczego. Skutkiem były kolejne ofiary. Takich spraw będzie więcej. Trudny czas przed nami. Potrzebna modlitwa, miłosierdzie wobec ofiar, sprawiedliwość wobec sprawców, determinacja do wyjaśnienia spraw" - napisał Terlikowski na Twitterze.

Źródło: "Gazeta Wyborcza"

Masz newsa? Daj znać na dziejesie.wp.pl. Czekamy na wasze zdjęcia, nagrania oraz informacje!

dgrrwav

Podziel się opinią

Share
dgrrwav
dgrrwav
Więcej tematów