Trwa ładowanie...
d3sqyub

Paweł Mucha broni ustawy o ustroju sądów powszechnych. "Sędziowie będą równo obciążeni pracą"

Zdaniem prezydenckiego ministra Pawła Muchy podpisana przez Andrzeja Dudę ustawa o ustroju sądów powszechnych doprowadzi do zmian, które "bezpośrednio dotykają bardzo ważnych rzeczy". - To, że sędziowie będą równo obciążeni pracą czy to, że będzie zasada ustrojowa, że nie będzie można dokonywać zmiany, jeśli chodzi o przydział spraw na zasadzie widzimisię - wylicza.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Paweł Mucha
Paweł Mucha (Paweł Mucha, Fot: Stanisław Kowalczuk)
d3sqyub

- Wszystkie badania opinii publicznej potwierdzają, że większość Polaków jest za zmianą wymiaru sprawiedliwości. Wymaga on reformy, co mogę stwierdzić na podstawie doświadczeń związanych także z moją poprzednią pracą zawodową. Dla mnie nie ulega wątpliwości, że wiele jest w tej kwestii do zrobienia i ten proces następuje - stwierdził prezydencki minister w radiowej Trójce.

Sąd Najwyższy zajmie się ułaskawieniem Kamińskiego. Przyłębska i Ziobro protestują

Zdaniem Pawła Muchy "zmiany, które są w prawie o ustroju sądów powszechnych, bezpośrednio dotykają bardzo ważnych rzeczy". - To, że sędziowie będą równo obciążeni pracą czy to, że będzie zasada ustrojowa, że nie będzie można dokonywać zmiany, jeśli chodzi o przydział spraw na zasadzie widzimisię - powiedział.

d3sqyub

W poniedziałek prezydent Andrzej Duda poinformował, że zdecydował o zawetowaniu nowej ustawy o Sądzie Najwyższym oraz nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i zapowiedział przygotowanie w ciągu dwóch miesięcy własnych projektów dot. tych instytucji. Prezydent podpisał natomiast znowelizowaną ustawę o ustroju sądów powszechnych, która m.in. zmienia zasady powoływania i odwoływania prezesów sądów przez zwiększenie uprawnień ministra sprawiedliwości oraz wprowadza zasady losowego przydzielania spraw sędziom.

Będą konsultacje

Wiceszef kancelarii prezydenta był pytany o zmiany w sądownictwie, które zostaną zaprezentowane przez Andrzeja Dudę. "Tak jak pan prezydent zapowiedział w swoim wystąpieniu, w ciągu dwóch miesięcy zostaną przedłożone projekty, które będą obejmowały dalsze reformy wymiaru sprawiedliwości. Pan prezydent jest zgodny, jeżeli chodzi o pogląd opinii publicznej, pogląd większości Polaków, a także pogląd wyrażony przez PiS, że taka reforma jest niezbędna" - podkreślił Mucha. Przypomniał też, że prezydent zapowiedział konsultacje w trakcie przygotowywania projektów ustaw o SN i KRS.

d3sqyub

"Elementy tej reformy związane z polepszeniem sytuacji jeżeli chodzi o kwestię chociażby losowego przydziału spraw, co jest bardzo istotne. One są zawarte w podpisanej przez pana prezydenta ustawie o ustroju sądów powszechnych i ta ustawa będzie wchodzić w życie. To jest bardzo dobra zmiana z perspektywy właśnie stron postępowania, z perspektywy sprawnego organizowania wymiaru sprawiedliwości. Niewątpliwie te zmiany, które są zawarte w sferze administracyjnej - one także będą organizowały lepszą pracę na potrzeby związane z funkcjonowaniem sądownictwa" - powiedział Paweł Mucha.

d3sqyub

Podziel się opinią

Share
d3sqyub
d3sqyub
Więcej tematów