Pat ws. Krajowej Rady Sądownictwa? "PiS i prezydent nie mogą się porozumieć"
Prezydencki projekt ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa może zostać odrzucony przez PiS, a posłowie przegłosują jedynie zmiany w Sądzie Najwyższym - to, zdaniem dziennikarzy, możliwy scenariusz. Wbrew oficjalnym przekazom, nie ma porozumienia w tej kwestii między rządem a Pałacem Prezydenckim. Andrzej Duda nadal domaga się, by 15 sędziów wybrać tak, by partia rządząca nie zyskała w 25-osobowej Radzie zbyt dużej przewagi.
PiS może zrezygnować z prezydenckiego projektu ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa - informuje "Fakt". Uchwalone mają zostać tylko zmiany w Sądzie Najwyższym, bo w tej kwestii osiągnięto porozumienie.
Do kolejnego spotkania prezydenta Andrzeja Dudy i Jarosława Kaczyńskiego dojdzie w najbliższych kilkunastu dniach. Taka deklaracja padła z ust Krzysztofa Łapińskiego.
Zobacz też: Prezydent Duda zapowiada zmiany
Zdaniem "Faktu" PiS nie może dojść do porozumienia z prezydentem - wbrew temu, co deklarują niektórzy politycy z rządu. Prezydent nie chce zrezygnować ze swojego postulatu, by 15 sędziów wybrać tak, by PiS nie zyskał w 25-osobowej Radzie zbyt dużej przewagi.
Czy rząd ma jakiś plan alternatywny, jak nie uda się osiągnąć kompromisu ws. KRS? Według ważnego polityka PiS na powtórne głosowanie czeka zawetowana przez prezydenta ustawa z lipca.
"Poważne zastrzeżenia prezydenta"
- Prezydent ma bardzo poważne zastrzeżenia, do niektórych poprawek zgłoszonych przez PiS, do innych zastrzeżeń nie ma - poinformował 20 października rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński po spotkaniu Andrzeja Dudy z Jarosławem Kaczyńskim. Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski dodał, "część poprawek PiS do prezydenckich projektów ustaw o KRS i SN została ostatecznie uzgodniona, co do niektórych konieczne będzie jeszcze ustalenie ich ostatecznej treści".
W ostatnich dniach przedstawiciele KRS rozmawiali Diego Garcia-Sayanem - specjalnym sprawozdawcą ONZ w sprawie niezależności sędziów i prawników. Ekspert stwierdził po kilkudniowej wizycie w Polsce, że "niezależność wymiaru sprawiedliwości w Polsce jest zagrożona". - Polska wyjaśnia wszystkie wątpliwości organizacjom międzynarodowym - odpowiedział szef MSZ Witold Waszczykowski.
Źródło: Fakt24.pl,PAP,KRS