Paszport covidowy wejdzie w życie? Zapadła ostateczna decyzja w PE
Parlament Europejski podjął decyzję w sprawie tzw. paszportów covidowych, które w założeniu mają ułatwić podróżowanie obywatelom krajów członkowskich Unii Europejskiej. Eurodeputowani zdecydowaną większością głosów zatwierdzili wprowadzenie ich do użycia na rynku UE.
09.06.2021 09:34
W środę rano odbyło się głosowanie nad zatwierdzeniem projektu tzw. paszportów covidowych. W sumie w głosowaniu udział wzięło 690 eurodeputowanych. 546 z nich był za, a przeciw zagłosowało 93. Od głosu wstrzymało się 51 europosłów.
Paszporty covidowe a obowiązek szczepień
Głosowanie nad zatwierdzeniem certyfikatów poprzedziła debata, podczas której głos zabierali przedstawiciele państw członkowskich. W imieniu Europejskich Konserwatystów i Reformatorów przemawiał były szef polskiego MSW Joachim Brudziński.
- Każdy obywatel Unii ma prawo do swobodnego przemieszczania się i przebywania na terytorium państw członkowskich. Dlatego mój kraj - Polska - z zadowoleniem przyjmuje wypracowany kompromis i wyraża poparcie dla przedstawionego przez prezydencję tekstu zabezpieczającego kompetencje państw członkowskich do wprowadzenia obostrzeń w zależności od zmieniającej się sytuacji epidemiologicznej - powiedział.
Brudziński dodał jednak, że koniecznym jest dostrzeżenie, że wielu obywateli UE nie jest jeszcze zaszczepionych i zatwierdzenie certyfikatów covidowych nie może przyczynić się do ich dyskryminacji. - Chciałbym podkreślić, że niniejszego rozporządzenia nie można interpretować jako ustanawiającego obowiązek lub prawo do szczepienia - stwierdził.
Jak będą działać unijne certyfikaty covidowe?
Z oficjalnego komunikatu Parlamentu Europejskiego wynika, że:
- Wszystkie państwa członkowskie UE będą honorować certyfikaty z informacją o szczepieniu, negatywnym wyniku testu lub przejściu COVID-19.
- Certyfikaty ułatwią swobodne podróżowanie i przyczynią się do stopniowego i skoordynowanego znoszenia restrykcji.
- Certyfikaty mają obowiązywać od 1 lipca 2021 roku przez 12 miesięcy.
- Unia chce zapewnić dostęp do niedrogich testów – przeznaczyła na ich zakup 100 mln euro z funduszy unijnych.
"Certyfikaty będą nieodpłatnie wystawiać władze krajowe. Można je będzie otrzymać w formacie cyfrowym lub papierowym, w obu przypadkach z kodem QR. Certyfikaty będą zaświadczać, że ich posiadacze są zaszczepieni przeciwko COVID-19, mają negatywny wynik testu lub przeszli chorobę. W praktyce będą to więc trzy odrębne dokumenty" - czytamy w komunikacie.