Pastusiak do prokuratora w sprawie WiN
Prokuratura zajmie się sprawą posła Longina Pastusiaka i jego sejmowego wystąpienia, podczas którego zarzucił organizacji "Wolność i Niezawisłość" dokonywanie aktów terroru. Doniesienie o przestępstwie w tej sprawie złożyli członkowie Stowarzyszenia "Młodzi Konfederaci" działającego przy KPN - Obóz Patriotyczny.
14 marca, podczas sejmowej debaty nad uchwałą sejmu w sprawie złożenia hołdu pomordowanym i prześladowanym członkom organizacji WIN, Pastusiak powiedział, że organizacja ta dokonywała aktów terroru.
Mówił, że w latach 1944-48 toczyła się w Polsce wojna domowa w której zginęło ponad 21 tys. obywateli polskich, w tym po stronie ówczesnej lewicy było ponad 13 tys. ofiar. Sformułowania zawarte w wypowiedzi Pastusiaka wywołały burzliwą dyskusję polityczną.
Przewodniczący stowarzyszenia Młodych Konfederatów Paweł Czyż powiedział, że złożył zawiadomienie o przestępstwie, ponieważ w wystąpieniu posła znalazły się oczywiste, nie potwierdzone historycznie, sformułowania, które są kłamstwami.
WiN był ogólnopolską, antykomunistyczną organizacją założoną 2 września 1945 w Warszawie. Domagał się m.in.: opuszczenia terytorium Polski przez wojska radzieckie i służby Ludowego Komisariatu Spraw Wewnętrznych (NKWD), zaprzestania prześladowań politycznych i utworzenia jednej, apolitycznej armii polskiej z oddziałów walczących na Zachodzie oraz oddziałów podlegających Polskiemu Komitetowi Wyzwolenia Narodowego.
Do 1947 roku oddziały zbrojne WiN liczyły 25-30 tys. osób. Oddziały partyzanckie rozbijały więzienia, atakowały posterunki milicji, prowadziły walkę zbrojną z oddziałami wojska, likwidowały osoby współpracujące z władzą komunistyczną, traktując to jako obronę przed terrorem. Z uwagi na fakt, iż WiN opierał się na strukturach Armii Krajowej, rozwiązanej w stycznia 1945 roku i Delegatury Sił Zbrojnych na Kraj, organizacja została dość łatwo zdekonspirowana przez UB. Członkowie kolejnych zarządów trafiali do więzienia skazani na karę śmierci, dożywocie lub wieloletnie kary pozbawienia wolności. (aka)