Trwa ładowanie...
d2mr292
26-11-2004 18:55

Paraliż wyleczony komórkami macierzystymi

Dzięki zastosowaniu komórek macierzystych z krwi pępowinowej pacjentka, która przez ostatnie 19 lat nie mogła się nawet podnieść, chodzi - o wynikach terapii zastosowanej przez badaczy z Korei Południowej informuje serwis Medical News Today za pismem "The Korea Times".

d2mr292
d2mr292

Jeśli doniesienie zostanie potwierdzone, byłby to pierwszy namacalny dowód na ogromny potencjał terapeutyczny komórek macierzystych.

Leczona przez Koreańczyków pacjentka, 37-letnia kobieta, doznała urazu rdzenia kręgowego w wypadku samochodowym w 1985 roku. Spowodowało to całkowity paraliż nóg, tak że kobieta mogła jedynie pozostawać w łóżku lub przemieszczać się na wózku inwalidzkim.

W październiku 2004 roku grupa badaczy koreańskich poddała pacjentkę eksperymentalnej operacji przeszczepiania komórek macierzystych uzyskanych z krwi pępowinowej. Komórki wszczepiono do uszkodzonej części rdzenia.

Dzięki terapii już po 15 dniach zaczęły regenerować nerwy czuciowe i ruchowe, dzięki czemu kobieta mogła poruszać nogą w biodrze. Po 25 dniach jej stopy zaczęły reagować na bodźce czuciowe i wreszcie pacjentka zaczęła stawiać pierwsze kroki przy pomocy chodzika - powiedział prowadzący badania prof. Song Chang- hun z Uniwersytetu Chosun na konferencji prasowej.

d2mr292
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2mr292
Więcej tematów