Trwa ładowanie...
Magdalena Wojnarowska
15-08-2015 13:25

Paragwaj: zgwałcona przez ojczyma 11-latka urodziła dziecko

Paragwajska 11-latka, która zaszła w ciążę po zgwałceniu najprawdopodobniej przez ojczyma, urodziła dziecko - informują zachodnie media. Wcześniej sąd najwyższy odmówił dziewczynce dokonania aborcji.

Paragwaj: zgwałcona przez ojczyma 11-latka urodziła dzieckoŹródło: AFP, fot: Norberto Duarte
d2vhss9
d2vhss9

Dziecko przyszło na świat przez cesarskie cięcie w szpitalu Czerwonego Krzyża w stolicy Paragwaju, Asuncion. 11-letnia matka i jej nowo narodzona córeczka czują się dobrze.

Jak donoszą media, dziewczynka została zgwałcona w wieku 10 lat, najprawdopodobniej przez swojego ojczyma. Mężczyzna został aresztowany i w tej chwili oczekuje na proces. Z kolei matka 11-latki została oskarżona o zaniedbanie opieki nad córką. Jednocześnie kobieta wystąpiła z wnioskiem o objęcie opieki nad wnuczką, chociaż wcześniej domagała się aborcji dziecka.

Wniosek został odrzucony przez sąd, bowiem uznano, że ciąża nie zagraża życiu dziewczynki, a tylko w takiej okoliczności - zgodnie z paragwajskim prawem - byłaby możliwość aborcji.

Paragwaj to, podobnie jak większość krajów Ameryki Łacińskiej, państwo bardzo katolickie. Decyzja władz o niedopuszczeniu do aborcji została pochwalona przez środowiska konserwatywne, wywołała jednak głośną krytykę obrońców praw człowieka i urzędników ONZ.

d2vhss9

Według przedstawiciela Amnesty International w tym kraju, "dobrze, że 11-latka urodziła, ale nie usprawiedliwia to złamania jej praw człowieka, czego dokonały władze Paragwaju". - Czas pokaże prawdziwą skalę fizycznych i psychologicznych konsekwencji tego tragicznego dla 11-latki zdarzenia - powiedziała przedstawicielka tamtejszego oddziału AI, Erika Guevara.

Każdego roku około 600 dziewczynek w wieku do 14 lat zachodzi w ciążę w Paragwaju, który liczy sobie ok. 6,8 miliona mieszkańców.

d2vhss9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2vhss9
Więcej tematów