PolskaPapież przejechał obok warszawskich pomników

Papież przejechał obok warszawskich pomników

Benedykt XVI przejechał obok pomnika Poległym i Pomordowanym na Wschodzie, gdzie na jego pozdrowienie i błogosławieństwo czekali sybiracy i harcerze. Papież przejechał także koło pomnika Powstania Warszawskiego i pomnika Bohaterów Getta.

25.05.2006 | aktual.: 25.05.2006 15:38

Obraz

Znajdujący się przy ul. Muranowskiej pomnik Poległym i Pomordowanym na Wschodzie (stos krzyży ustawionych na platformie kolejowej) symbolizować ma śmierć Polaków wywiezionych do łagrów i tam zamordowanych.

Pomnik Powstania Warszawskiego

Wcześniej samochód papieski przejechał obok pomnika Powstania Warszawskiego, gdzie na przybycie Ojca Świętego oczekiwali w czwartek od rana byli powstańcy. Benedykt XVI pobłogosławił wiernych. Pomnik przedstawia żołnierzy broniących barykady oraz schodzących do kanału; odsłonięto go w 45. rocznicę powstania, które wybuchło 1 sierpnia 1944 r.

Z pl. Krasińskich papieski samochód skręcił w ul. Długą, przejedzie obok Katedry Polowej Wojska Polskiego, następnie ul. Kilińskiego i Podwalem dojedzie do pl. Zamkowego, a stamtąd do Archikatedry św. Jana Chrzciciela na ul. Świętojańskiej. Przy pomniku, oprócz powstańców, obecny był dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski.

Muzeum Powstania Warszawskiego zostało otwarte w przeddzień 60. rocznicy wybuchu Powstania - 31 lipca 2004 r. Wystawa obejmuje ok. 1500 eksponatów i ok. 1000 fotografii. Od maja 2006 r. zwiedzający mogą obejrzeć replikę samolotu Liberator B24-J, który w czasie II wojny światowej latał nad powstańczą Warszawą oraz przejść imitacją kanału.

Pomnik Bohaterów Getta

Obraz
© Odznaczeni medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata oczekujący na Benedykta XVI (fot. WP/Anna Kaczanowska)

Papież przejechał też obok pomnika Bohaterów Getta. Benedykt XVI pozdrowił tłum wiernych, wśród których są członkowie gminy żydowskiej i kilkadziesiąt osób odznaczonych medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.

Zaprojektowany przez Natana Rapaporta pomnik odsłonięto w piątą rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim 19 kwietnia 1949 r. Zginęło w nim 13 tys. Żydów z 70 tys. Pozostałych wywieziono później do obozów zagłady w Treblince i na Majdanku.

Powstanie w warszawskim getcie wybuchło 19 kwietnia 1943 r., w czasie ostatecznej jego likwidacji zarządzonej przez Heinricha Himmlera. W getcie przebywało wtedy już tylko ok. 70 tys. z 450 tys. zamkniętych tam pierwotnie osób. Walkę powstańczą podjęto na wezwanie Żydowskiej Organizacji Bojowej.

16 maja 1943 roku generał Jurgen Stroop oświadczył: "Żydowska dzielnica w Warszawie przestała istnieć". Na zakończenie operacji wysadzono Wielką Synagogę przy ul. Tłomackiej. Stroop meldował o deportacji ponad 56 tys. Żydów i zabiciu prawie 14 tys. Dzielnica getta została doszczętnie zniszczona i zrównana z ziemią.

Odznaczenie Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata zostało ustanowione w 1963 roku przez Instytut Yad Vashem w Izraelu, dla osób, które ryzykowały swoje życie, aby ratować Żydów podczas holokaustu. Do tej pory uhonorowano nim ponad 20 tysięcy osób na całym świecie, w tym prawie 6 tysięcy Polaków.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)