Papież przejechał obok warszawskich pomników
Benedykt XVI przejechał obok pomnika Poległym i Pomordowanym na Wschodzie, gdzie na jego pozdrowienie i błogosławieństwo czekali sybiracy i harcerze. Papież przejechał także koło pomnika Powstania Warszawskiego i pomnika Bohaterów Getta.
Znajdujący się przy ul. Muranowskiej pomnik Poległym i Pomordowanym na Wschodzie (stos krzyży ustawionych na platformie kolejowej) symbolizować ma śmierć Polaków wywiezionych do łagrów i tam zamordowanych.
Pomnik Powstania Warszawskiego
Wcześniej samochód papieski przejechał obok pomnika Powstania Warszawskiego, gdzie na przybycie Ojca Świętego oczekiwali w czwartek od rana byli powstańcy. Benedykt XVI pobłogosławił wiernych. Pomnik przedstawia żołnierzy broniących barykady oraz schodzących do kanału; odsłonięto go w 45. rocznicę powstania, które wybuchło 1 sierpnia 1944 r.
Z pl. Krasińskich papieski samochód skręcił w ul. Długą, przejedzie obok Katedry Polowej Wojska Polskiego, następnie ul. Kilińskiego i Podwalem dojedzie do pl. Zamkowego, a stamtąd do Archikatedry św. Jana Chrzciciela na ul. Świętojańskiej. Przy pomniku, oprócz powstańców, obecny był dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski.
Muzeum Powstania Warszawskiego zostało otwarte w przeddzień 60. rocznicy wybuchu Powstania - 31 lipca 2004 r. Wystawa obejmuje ok. 1500 eksponatów i ok. 1000 fotografii. Od maja 2006 r. zwiedzający mogą obejrzeć replikę samolotu Liberator B24-J, który w czasie II wojny światowej latał nad powstańczą Warszawą oraz przejść imitacją kanału.
Pomnik Bohaterów Getta
Papież przejechał też obok pomnika Bohaterów Getta. Benedykt XVI pozdrowił tłum wiernych, wśród których są członkowie gminy żydowskiej i kilkadziesiąt osób odznaczonych medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.
Zaprojektowany przez Natana Rapaporta pomnik odsłonięto w piątą rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim 19 kwietnia 1949 r. Zginęło w nim 13 tys. Żydów z 70 tys. Pozostałych wywieziono później do obozów zagłady w Treblince i na Majdanku.
Powstanie w warszawskim getcie wybuchło 19 kwietnia 1943 r., w czasie ostatecznej jego likwidacji zarządzonej przez Heinricha Himmlera. W getcie przebywało wtedy już tylko ok. 70 tys. z 450 tys. zamkniętych tam pierwotnie osób. Walkę powstańczą podjęto na wezwanie Żydowskiej Organizacji Bojowej.
16 maja 1943 roku generał Jurgen Stroop oświadczył: "Żydowska dzielnica w Warszawie przestała istnieć". Na zakończenie operacji wysadzono Wielką Synagogę przy ul. Tłomackiej. Stroop meldował o deportacji ponad 56 tys. Żydów i zabiciu prawie 14 tys. Dzielnica getta została doszczętnie zniszczona i zrównana z ziemią.
Odznaczenie Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata zostało ustanowione w 1963 roku przez Instytut Yad Vashem w Izraelu, dla osób, które ryzykowały swoje życie, aby ratować Żydów podczas holokaustu. Do tej pory uhonorowano nim ponad 20 tysięcy osób na całym świecie, w tym prawie 6 tysięcy Polaków.