Trwa ładowanie...

Papież Franciszek bierze pod uwagę możliwość dymisji

Papież Franciszek bierze pod uwagę możliwość ustąpienia z urzędu, gdy nie będzie mógł już go sprawować - napisał w artykule emerytowany generał jezuitów ksiądz Adolfo Nicolas. Powołał się przy tym na rozmowę z papieżem.

Papież Franciszek bierze pod uwagę możliwość dymisjiŹródło: East News
d3ipa0v

Słowa 80-letniego jezuity z jego artykułu opublikowanego w hiszpańskim piśmie "Mensajero" przytoczyły włoskie media. Ksiądz Nicolas ujawnił, że po tym gdy ogłosił, że zamierza ustąpić z funkcji generała jezuitów, rozmawiał o tym z Franciszkiem.

Według hiszpańskiego duchownego papież zamierza "wziąć poważnie pod uwagę wyzwanie Benedykta". Nawiązał tym samym do historycznej decyzji podjętej w 2013 roku przez poprzedniego papieża Benedykta XVI, który ustąpił z braku sił i wieku. Hiszpański jezuita podkreślił też, że innym razem Franciszek powiedział mu: - Proszę dobrego Boga by zabrał mnie ze sobą, kiedy zmiany będą nieodwracalne.

Watykaniści przypominają, że w 2014 roku Franciszek powiedział, że Benedykt XVI swą abdykacją "otworzył drzwi dla emerytowanych papieży". Dodał też, że "jeśli biskup Rzymu czuje, że brakuje mu sił, może zadać sobie te same pytania, co Benedykt".

d3ipa0v

W czasie konferencji prasowej na pokładzie samolotu w zeszłym roku Franciszek wyraził opinię, że w przyszłości może być "dwóch, albo trzech emerytowanych papieży". W jednym z wywiadów Franciszek wyznał: - Mam przeczucie, że mój pontyfikat będzie krótki; cztery - pięć lat.

Watykaniści zwracają uwagę, że nic nie jest przesądzone, ale ich zdaniem słowa przytoczone przez byłego generała zakonu są ważnym sygnałem.

d3ipa0v
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ipa0v
Więcej tematów