Trwa ładowanie...

Papież: celibat - "zgorszenie" dla współczesnego świata

Benedykt XVI w czasie wieczornego czuwania w Watykanie mówił
o "zgorszeniu", jakim w oczach współczesnego świata jest celibat katolickiego duchowieństwa. Nawiązał też do skandali, do jakich prowadzą jego grzechy i niedociągnięcia.

Share
Papież: celibat - "zgorszenie" dla współczesnego świataŹródło: AFP
d46v54q

Czuwanie było przygotowaniem do porannej mszy na zakończenie Roku Kapłańskiego, po której papież ogłosi patronem księży św. Jana Marię Vianneya, znanego jako "proboszcz z Ars".

W czasie spotkania z około 15 tysiącami księży z całego świata Benedykt XVI nie wygłosił przemówienia, lecz odpowiedział na kilka pytań. Jedno z nich dotyczyło częstej ostatnio krytyki celibatu katolickiego duchowieństwa.

Papież zauważył, że krytyka ta mogłaby się wydać zaskakująca w czasach, gdy coraz częściej ludzie uciekają od małżeństwa. - W rzeczywistości jednak jest to coś zasadniczo odmiennego od celibatu - podkreślił Benedykt XVI. - Rezygnacja ze związku podyktowana jest pragnieniem życia dla samego siebie. Tymczasem celibat to "akt wierności i ufności" wobec Boga, który przypomina małżeństwo. Chcemy kontynuować to zgorszenie wiary, która opiera całą egzystencję na Bogu- mówił papież.

- Jednocześnie prosimy go o uwolnienie od zgorszenia, jakie budzą nasze niedociągnięcia i grzechy, które nasuwają myśl, że duchowieństwo nie żyje zgodnie z wiarą - dodał Benedykt XVI.

d46v54q
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d46v54q
d46v54q
Więcej tematów