Państwa unijne przyjmą Palestyńczyków
Sześć państw Unii Europejskiej wyraziło w
poniedziałek gotowość przyjęcia 13 Palestyńczyków, którzy w
ubiegłym tygodniu opuścili Bazylikę Narodzenia Pańskiego w
Betlejem i zostali przewiezieni na Cypr.
Belgia, Grecja, Hiszpania, Irlandia, Portugalia i Włochy zapowiedziały przyjęcie Palestyńczyków, nadania im statusu uchodźcy i przekazania pod opiekę krajowych organizacji Czerwonego Krzyża.
Status uchodźcy zapewnia w wielu krajach Unii Europejskiej miesięczny zasiłek, lokum, ubranie i możliwość łączenia rodzin.
Sześć krajów wprost powiedziało, że są przygotowane na przyjęcie tych ludzi na swym terytorium - powiedział minister spraw zagranicznych Hiszpanii Josep Pique.
Pique, którego kraj sprawuje w tym półroczu przewodnictwo w Unii, przewodniczył w Brukseli poniedziałkowemu posiedzeniu unijnych ministrów spraw zagranicznych.
Dodał, że jeszcze w tym tygodniu zostaną opracowane szczegóły pobytu Palestyńczyków i jest nadzieja, że ich przewiezienie (do gotowych przyjąć ich krajów) nastąpi najpóźniej w weekend.
Minister Pique zapewnił, że Palestyńczycy nie zostaną aresztowani czy zatrzymani.
Ludzie ci zostali uznani za terrorystów przez Izrael, lecz w Unii nie toczy się przeciwko nim żadne postępowanie - wyjaśnił hiszpański minister.
Powiedział, że przyjmując Palestyńczyków Unia wypełnia swoją część starań na rzecz rozładowania kryzysu na Bliskim Wschodzie. Dodał, że o ten gest gościnności ze strony Unii prosił zarówno Izrael, jak i Autonomia Palestyńska. (iza)