Padło pytanie o kontakty z Niemcami. Polacy zabrali głos
Stosunki polsko-niemieckie "nie są ani dobre, ani złe" - tak uważa ponad połowa Polaków (50,1 proc.). Znamy wyniki sondażu United Surveys na zlecenie Wirtualnej Polski.
20.07.2024 | aktual.: 20.07.2024 15:16
- Stosunki polsko-niemieckie osiągnęły historyczne dno. Od 1989 roku nie znajdowały się w tak dramatycznym stanie, jak latem 2023 roku. Nigdy nie było tak źle - mówił Wirtualnej Polsce jakiś czas po zaprzysiężeniu nowego polskiego parlamentu Knut Abraham, poseł do Bundestagu z ramienia CDU.
Agencja informacyjna Reuters również zauważyła, że przez ostatnie osiem lat, pod rządami Prawa i Sprawiedliwości, relacje polsko-niemieckie poważnie ucierpiały. Jednak zdaniem analityków, powrót do władzy Donalda Tuska ułatwia "ożywienie" Trójkąta Weimarskiego.
W ostatnim czasie pojawiły się doniesienia na temat zachowania niemieckiej policji na polskiej granicy, które oburzyły opinię publiczną. Służby federalne "podrzuciły" migrantów na polską stronę. W tej sprawie odbyły się rozmowy na poziomie ministerialnym między krajami oraz powołano specjalny zespół.
Temat reparacji wojennych dla Polski wciąż wraca. Niedawno na wspólnej konferencji z premierem Donaldem Tuskiem kanclerz Niemiec Olaf Scholz powiedział, że Niemcy są świadome "swojej wielkiej winy i odpowiedzialności za milion ofiar niemieckiej okupacji" i "będą starały się realizować wsparcie" na rzecz osób ocalałych. Nieznane są jednak szczegóły tego wsparcia ani liczba jego adresatów - co wywołało spore oburzenie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Co myślą Polacy?
"Jak ocenia Pan/Pani stosunki polsko-niemieckie?" - takie pytanie usłyszeli uczestnicy badania United Surveys przeprowadzonego na zlecenie Wirtualnej Polski.
Trochę ponad połowa obywateli (50,1 proc.) uważa, że relacje polsko-niemieckie "nie są ani dobre, ani złe". Jedna czwarta Polaków twierdzi, że stosunki z naszymi zachodnimi sąsiadami są dobre. Odmienne zdanie wskazało 16,4 proc. ankietowanych. 8,5 proc. osób nie ma zdania w tej sprawie.
Jeśli chodzi o preferencje polityczne, to tu jak na dłoni widać różnice między wyborcami poszczególnych ugrupowań. Blisko połowa (48 proc.) wyborców koalicji rządzącej uważa, że nasze stosunki z Niemcami są dobre. Trochę mniej, bo 44 proc. jest zdania, że nie są dobre, ani nie są złe. Natomiast zaledwie 5 proc. osób popierających opcję rządzącą twierdzi, że stosunki są złe. 3 proc. osób wstrzymało się od głosu.
Żaden wyborca opozycji nie uważa, że nasze relacje z Republiką Federalną Niemiec są dobre. Ponad połowa (62 proc.) za to jest zdania, że nie są ani dobre, ani złe. 35 proc. sympatyków PiS i Konfederacji wprost twierdzi, że są złe. 3 proc. osób badanych nie wie, jak ocenić polsko-niemieckie stosunki.
Większość pozostałych wyborców (43 proc.) sądzi, że stosunki z krajem za Odrą są neutralne. 26 proc. uważa, że są dobre, natomiast tylko 8 proc. twierdzi, że są złe. Tutaj największy (23 proc.) odsetek osób nie potrafił jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie.
Widownia stacji telewizyjnych również podzielona
Można zauważyć także, że widzowie różnych polskich stacji telewizyjnych mają skrajnie różne poglądy na ten temat. Ponieważ ponad połowa osób (55 proc.) oglądających TVN24 uważa, że mamy dobre stosunki z Niemcami, natomiast żaden widz Telewizji Republiki tak nie uważa. Blisko połowa (46 proc.) widowni Polsatu również uważa, że mamy dobre stosunki.
Najwięcej osób oglądających (49 proc.) TVP Info uważa, że relacje polsko-niemieckie są złe. Tak samo uważa 36 proc. oglądających Telewizję Republikę, i 5 proc. widzów TVN24.
Sondaż United Surveys na zlecenie Wirtualnej Polski został przeprowadzony w dniach 5-8 lipca 2024 roku. Badanie zrealizowano metodą CAWI/CATI na grupie 1000 osób.