Jest głos z Pałacu ws. słów Tuska. "Pamiętamy te konferencje"

- Zapowiedź Donalda Tuska w sprawie zawieszenia prawa do azylu ma związek z nadchodzącą kampanią przed wyborami prezydenckimi - oceniła szefowa KPRP Małgorzata Paprocka. Premier wypowiedział się na ten temat w sobotę podczas konwencji KO.

Jest głos z otoczenia Andrzeja Dudy po zapowiedzi Donalda Tuska w sprawie azylu
Jest głos z otoczenia Andrzeja Dudy po zapowiedzi Donalda Tuska w sprawie azylu
Źródło zdjęć: © PAP | Radek Pietruszka
oprac. TWA

Podczas konwencji Koalicji Obywatelskiej premier Donald Tusk zapowiedział, że rząd przedstawi we wtorek na posiedzeniu nową strategię migracyjną Polski. Jednym z kluczowych elementów jest propozycja czasowego zawieszenia prawa do azylu. Premier podkreślił także, że Polska nie będzie wdrażać unijnych rozwiązań, które mogłyby zagrażać krajowemu bezpieczeństwu, takich jak europejski pakt migracyjny.

Małgorzata Paprocka, pytana w niedzielę w Polsat News, czy prezydent przychyliłby się do tego pomysłu, stwierdziła, że na ten moment rząd nie przedstawił żadnych konkretnych założeń strategii migracyjnej. Podkreśliła jednak, że prawo do azylu jest prawem konstytucyjnym, które "dotyczy sytuacji osób znajdujących się w bardzo poważnym zagrożeniu w swoim państwie lub znajdujących się w innym miejscu". Dodała, że osoby, które próbują nielegalnie przekraczać granicę, nigdy nie ubiegały się o azyl, "bo to robi się na przejściach granicznych, składając stosowne wnioski".

Powiązania z kampanią prezydencką

Zdaniem Paprockiej wypowiedź premiera ma związek z nadchodzącymi wyborami prezydenckimi. - Pamiętamy te konferencje, kiedy premier kwestionował zasadność budowy muru i przymilał się do części celebrytów w trakcie poprzednich kampanii, a teraz obserwuje badania opinii publicznej i dostrzega, jak istotnym tematem jest bezpieczeństwo. Trudno nie powiązać tego z nadchodzącą kampanią prezydencką - powiedziała.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Paprocka podkreśliła, że Polacy pragną bezpieczeństwa, jednak wprowadzenie propozycji premiera w życie pozbawi możliwości ubiegania się o azyl osób, które tego naprawdę potrzebują. - Ten mechanizm tak naprawdę nic nie daje poza tym, że o azyl nie będą mogli ubiegać się w Polsce ludzie, którzy tego naprawdę bardzo potrzebują - podsumowała.

Strategia migracyjna Polski na lata 2025-2030

Dokument dotyczący strategii migracyjnej na lata 2025-2030 jest opracowywany przez resort spraw wewnętrznych i administracji. Będzie wyznaczać kierunki działania Polski w polityce migracyjnej oraz będzie podstawą do tworzenia nowych aktów prawnych, w tym ustawy o cudzoziemcach. Prace legislacyjne nad tym dokumentem są planowane po jego przyjęciu w 2025 r.

Maciej Duszczyk, wiceszef MSWiA odpowiedzialny za opracowanie strategii migracyjnej, we wrześniu zapowiedział, że będzie ona zorientowana na bezpieczeństwo, które obejmuje osiem obszarów, takich jak: obywatelstwo i repatriacja, kontakt z diasporą, integracja cudzoziemców, dostęp do rynku pracy, edukacja, ochrona granic i polityka azylowa.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (315)