Ostrzeżenia IMGW 2. stopnia. Gwałtownie rośnie poziom rzek
Pogoda. Rosnąca od kilku dni temperatura spowodowała roztopy i zagrożenie podtopieniami. Instytut Meteorologii i Gospodarki i Wodnej wydał ostrzeżenia 2. stopnia w południowych, ale też centralnych regionach.
01.01.2022 11:28
Ostrzeżenia meteorologiczne IMGW przed roztopami obowiązują w górskich częściach województw: śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego. Chodzi o powiaty: cieszyński, żywiecki, tatrzański, nowotarski, nowosądecki i gorlicki, jasielski, krośnieński, sanocki, leski i bieszczadzki.
Ostrzeżenia IMGW 2. stopnia. Gwałtownie rośnie poziom rzek
Synoptycy ostrzegają, że przez weekend temperatura powietrza nadal będzie w górach rosła, powodując odwilż i topnienie pokrywy śnieżnej. Na termometrach zobaczymy tam od 1 do 8 st. C, a roztopy przyspieszać będzie deszcz (do 15 mm).
"W górach i w rejonach podgórskich utrzymuje się pokrywa śnieżna. Najwięcej śniegu pozostaje w Dolinie Pięciu Stawów: 110 cm" - przekazał w sobotę Instytut w mediach społecznościowych.
IMGW wydał również ostrzeżenie hydrologiczne, które dotyczą większej liczby regionów.
Zobacz też: To może być kolejny cel Putina. Ekspert wskazuje państwa
Ostrzeżenia 2. stopnia przez wezbraniem rzek i przekroczeniem stanów ostrzegawczych na wodowskazach dotyczą zlewni Nysy Łużyckiej w okolicach Zgorzelca (województwo dolnośląskie), zlewni Baryczy (województwo wielkopolskie), zlewni Pilicy (województwo świętokrzyskie) oraz Małej Wisły, Pszczynki i Soły (województwo śląskie).
Alerty IMGW. Gwałtownie rośnie poziom rzek
Alerty niższego - 1. stopnia - przed gwałtownymi wzrostami stanu wód wydano dla powiatów leżących nad Sanem i Wisłokiem wraz z dopływami w województwie podkarpackim oraz nad Białą, Czarną Orawą Dunajcem, Ropą, Skawą, Skawinką i Uszwicą w województwie małopolskim.
Ostrzeżenia IMGW 1. stopnia obowiązują także na Nidzie w woj. świętokrzyskim i na Prosnej w woj. opolskim.
"W związku ze spływem wód opadowo-roztopowych oraz piętrzeniem wody przez zjawiska lodowe wystąpią wzrosty poziomu wody lokalnie do strefy stanów wysokich, punktowo z przekroczeniem stanów ostrzegawczych. W miejscu powstania zatorów lodowych zjawisko może mieć charakter gwałtowny" - przestrzega IMGW.
Przeczytaj też: