Trwa ładowanie...

Ostrów Wielkopolski: były ksiądz i jego żona skazani za znęcanie się nad dziećmi

Agata i Jan G. mieli być rodzicami zastępczymi dla czworga dzieci. Zamiast się nimi opiekować, stosowali wobec maluchów takie kary jak bicie po głowie tłuczkiem do mięsa, przywiązywanie na noc do krzesła oraz grożenie wywiezieniem i porzuceniem w lesie.
Share
Ostrów Wielkopolski: były ksiądz i jego żona skazani za znęcanie się nad dziećmi
Źródło: WP.PL, Fot: Damian Wis
d3gyzk9

Sprawa ujrzała światło dzienne dwa lata temu. Jeden z uczniów Szkoły Podstawowej nr 4 w Ostrowie Wielkopolskim poskarżył się nauczycielce, że boi się wracać do domu ze strachu przed karami, jakie stosują wobec niego rodzice zastępczy. Dyrekcja szkoły natychmiast powiadomiła policję i pracowników Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Ostrowie Wielkopolskim, a do czasu wyjaśnianie sprawy opiekunom odebrano całą czwórkę dzieci (w wieku od 6 do 12 lat), dla których mieli być rodzicami zastępczymi.

Przeprowadzone przez prokuraturę śledztwo potwierdziło, że w rodzinie dochodziło do znęcania się nad dziećmi i to od czterech lat.

- W opisie czynu wskazano na stosowanie wobec dzieci kar cielesnych polegających na biciu, kopaniu i przywiązywaniu do krzesła, zmuszanie do długotrwałego stania lub klęczenia, a także grożenie dzieciom, m.in. wywiezieniem do lasu oraz ubliżanie im – wyjaśniał w czerwcu 2014 r. Janusz Walczak, zastępca Prokuratura Okręgowego w Ostrowie Wielkopolskim. – Oskarżonej zarzucono ponadto spowodowanie u dwojga dzieci, w następstwie uderzenia tłuczkiem do mięsa i popchnięcia, uszkodzeń ciała, które skutkowały powstaniem blizn.

d3gyzk9

Taki los zgotowało dzieciom małżeństwo G,, którym okazali się 49-letni dziś Jan G., były ksiądz oraz jego 44-letnia żona Agata, która w przeszłości także przez pewien czas przebywała w zakonie, ale opuściła go przed złożeniem ślubów. Oboje usłyszeli zarzuty znęcania się fizycznego i psychicznego ze szczególnym okrucieństwem, za co groziło im do 10 lat więzienia.

Pierwsza rozprawa odbyła się w sierpniu 2014 r., ostatnia 21 października 2015 r. Sąd nie miał wątpliwości co do winy oskarżonych – oboje zostali skazani na 5 lat więzienia oraz 15-letni zakaz pełnienia funkcji rodziny zastępczej.

Czytaj więcej informacji z Twojego regionu.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d3gyzk9

Podziel się opinią

Share
d3gyzk9
d3gyzk9
Więcej tematów