Ujawnili plan PiS? "Wyprzedaż gigantycznego majątku"
Posłowie Koalicji Obywatelskiej Michał Szczerba i Dariusz Joński zaprezentowali "ostatni skok PiS-u". Według nich partia rządząca chce zlikwidować i sprzedać grunty Lotniska Chopina w Warszawie.
Na "Campus Polska Przyszłości" w Olsztynie posłowie Koalicji Obywatelskiej mówili o "ostatnim skoku PiS-u, który dotyczy likwidacji i wyprzedaży terenu lotniska Chopina w Warszawie". - Chcemy przedstawić wszystkim, co zaplanował PiS - oświadczył Michał Szczerba.
- Dokument o decyzji Stałego Komitetu Rady Ministrów z dnia 25 maja 2023 roku, która rozstrzyga o likwidacji Lotniska Chopina w Warszawie, jest jawny. A co dalej? Wyprzedaż gruntów - oznajmił Dariusz Joński.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Politycy podkreślili, że "informacja o tym, że taka decyzja zapadła, pojawia się jednak dopiero w dokumencie "Polityka Rozwoju Lotnictwa Cywilnego do 2040 r." - To tam znajduje się zapis o tym, że 'ostatecznie przesądza się o zakończeniu działalności komercyjnej' lotniska - zaznaczali.
Posłowie przekazali, że rozpoczęli kontrolę poselską, by zweryfikować, co stanie się z gruntami likwidowanego Lotniska Chopina. - Za każdym razem słyszeliśmy, że jest to objęte tajemnicą przedsiębiorstwa spółki CPK, tajemnicą negocjacji, tajemnicą handlową. Wszystko w tym państwie jest tajemnicą - skwitował Joński.
- Plan likwidacji Lotniska, które obsługuje stolicę Polski, ruch lotniczy w naszym kraju. Plan wyprzedaży gruntów. To wszystko powoduje, że szukamy w przeszłości znaków, czy oni planowali to od dawna - zaznaczył Szczerba.
Politykom udało się dotrzeć do uchwały rządu Beaty Szydło z 7 listopada 2017 r. Z dokumentu wynika, że lotnisko nie będzie już potrzebne w kontekście planowanej budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego.
- Nic się nie dzieje przypadkiem - wskazał Szczerba i pokazał fragment raportu związanego z PiS, w którym w 2017 r. szacowano, że grunty, które pozostaną po lotnisku, będą warte ok. 5 mld złotych, co miałoby zasilić inwestycję w CPK.
Posłowie odnieśli się też do "Ustawy o usprawnieniu procesu inwestycyjnego CPK", która weszła w życie 2 października 2022 r.
- Zakłada ona, żeby te grunty skoncentrować. Żeby Skarb Państwa wyposażył konkretną spółkę Poty Lotnicze w ten majątek (...) Okazało się, że w grudniu, styczniu i marcu wyposażyli spółki Porty Lotnicze w grunty Skarbu Państwa o wartości 3,2 mld zł.- skomentował Szczerba.
Wyprzedaż gruntów. Szczegóły "ostatniego skoku PiS"
- Jak to będzie wyglądało? Grunty należą teraz do Portów Lotniczych. Zostaną jednak przekazane do CPK, który powoła kolejną spółkę celową - tłumaczył Szczerba.
- Wyprowadzając te grunty ze Skarbu Państwa do spółki, prezydent miasta, mieszkańcy, tracą jakąkolwiek kontrolę nad tym, co tam się będzie działo i kto, będzie nimi dysponował - wskazywał.
Z kolei Joński zaznaczył, że "to, o czym teraz mówimy, to jest cały plan wyprzedaży gruntów Lotniska Chopina w Warszawie". - To są dokładne zdania z tego dokumentu - podkreślał.
- Te nieruchomości mogą być obecnie warte 10 mld zł. Kim mają być ci pośrednicy i inwestorzy, kto ma stworzyć może nawet nowe miasto, które byłoby zbliżone wielkością do jednej z dzielnic warszawskich? - pytali posłowie KO.
Szczerba oświadczył, że spółka, którą powoła CPK ma sprzedać grunty zagranicznemu inwestorowi, a "dokumenty zawierające ten plan miały być tajne". - Mamy wrażenie, że ktoś przed nami, przed społeczeństwem chce ukryć swój diaboliczny plan - powiedział.
- Nazwaliśmy tę prezentację 'ostatni skok PiS-u', ale nie starczyło im dwóch kadencji, żeby to dokończyli. Mam nadzieję, że wspólnie zatrzymamy ich trzecią kadencję i zapytamy mieszkanki i mieszkańców Warszawy, czy w ogóle chcą likwidacji Lotniska, popierają wyprzedaż gruntu - podsumował.
"Ostatni skok PiS-u". Horała komentuje
Na zarzuty posłów KO błyskawicznie odpowiedział wiceminister funduszy i polityki regionalnej, pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała.
"OSTRZEŻENIE PRZED DEZINFORMACJĄ. TO RZĄD PLATFORMY CHCIAŁ SPRZEDAĆ TERENY LOTNISKA CHOPINA. Joński i Szczerba albo kłamią w żywe oczy albo nie umieją czytać ze zrozumieniem" - napisał na Twitterze.
"1. Nie ma żadnej decyzji o likwidacji lotniska Chopina.
2. Rozstrzygnięcie SKRM dotyczy tylko przeniesienia głównego ruchu komercyjnego.
3. Nie ma żadnych planów sprzedaży gruntów pod lotniskiem Chopina.
4. Grunty te wreszcie zyskały uregulowany status prawny i zostały wniesione do państwowej spółki z USTAWOWYM ZAKAZEM PRYWATYZACJI (art. 12 ust 6 ust. o usprawnieniu procesu inwestycyjnego CPK).
5. Ale za to w 2010 rząd PO w swojej koncepcji planował sprzedaż terenów lotniska Chopina za 1 miliard euro" - oznajmił.
Czytaj także:
Źródło: TVN24