Orban pokieruje pracami Rady Europejskiej? Niespodziewane skutki decyzji Michela
Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel ogłosił, że po kandydowaniu w wyborach do Parlamentu Europejskiego ustąpi ze stanowiska. W ten nieoczekiwany sposób do kierowania pracami Rady Europejskiej na kilka miesięcy może zostać wyznaczony Viktor Orban. Będzie to bowiem okres, kiedy prezydencję w UE będą sprawować Węgry.
Następca Donalda Tuska na stanowisku przewodniczącego Rady Europejskiej Charles Michel chce zostać posłem do Parlamentu Europejskiego. Belgijski polityk ogłosił, że wystartuje w wyborach zaplanowanych na czerwiec.
- Zdecydowałem się kandydować w wyborach europejskich w 2024 roku - oznajmił Michel w wywiadzie dla belgijskiej gazety "De Standaard".
Ale ta decyzja oznacza, że w połowie lipca będzie musiał zrezygnować ze sprawowania stanowiska przewodniczącego RE przed końcem swojej kadencji, która upływa z końcem listopada.
"Jednym z głównych zadań Michela jako przewodniczącego Rady było nadzorowanie szczytów UE, które stały się kluczowe dla poszukiwania wspólnych reakcji na kryzysy, w tym pandemię Covid-19 i inwazję Rosji na Ukrainę" - przypomina agencja AFP.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wpis Dudy o "żonie" i "jajach". Polityk kpi z prezydenta
Viktor Orban pokieruje Radą Europejską?
W związku z deklaracją Charlesa Michela pojawiły się obawy o to, kto będzie kierował pracami Rady Europejskiej w przejściowym okresie od lipca do listopada.
"Zgodnie z unijnymi procedurami przywódca państwa sprawującego rotacyjną prezydencję w UE miałby pełnić tę funkcję do listopadowych wyborów" - informuje AFP.
Od 1 lipca do 31 grudnia 2024 roku prezydencję w Unii Europejskiej będą sprawować Węgry. To oznacza, że tymczasowym szefem Rady Europejskiej może zostać Viktor Orban, jedyny przywódca kraju unijnego, który od rozpoczęcia rosyjskiej agresji na Ukrainę utrzymuje stałe i bliskie kontakty z Władimirem Putinem. W październiku 2023 roku Orban spotkał się osobiście z prezydentem Rosji podczas wizyty w Pekinie.
"To jeden z tych scenariuszy, których większość z pozostałych 26 przywódców krajów UE wolałaby uniknąć, biorąc pod uwagę eskalację napięć między nimi a Orbanem, na przykład w związku ze wsparciem Unii Europejskiej dla Ukrainy" - pisze portal Politico.
Charles Michel uspokaja, że jego zdaniem standardowe procedury można "zmienić zwykłą większością głosów" - pisze AFP.
Rada Europejska to organ, którego członkami są przywódcy 27 państw członkowskich Unii Europejskiej, przewodniczący Rady i przewodniczący Komisji Europejskiej. Rada wskazuje ogólny kierunek działań politycznych i priorytety polityczne, zazwyczaj za pomocą konkluzji ze szczytów. Nie negocjuje ani nie przyjmuje unijnego prawa.
Czytaj także:
Źródło: AFP, Politico