Trwa ładowanie...

Jest nowy sondaż. Miażdżący wynik wśród wyborców opozycji

Donald Tusk wezwał do masowego uczestnictwa w marszu 4 czerwca przeciwko "drożyźnie i złodziejstwu". Szybko jednak okazało się, że Szymon Hołownia ma na ten dzień inne plany. Tymczasem z najnowszego badania dla Wirtualnej Polski wynika, że większość Polaków chciałaby aby wszystkie partie opozycyjne pokazały jedność i wzięły razem udział w marszu w Warszawie.

Donald Tusk raczej nie spotka się z Szymonem Hołownią na marszu 4 czerwcaDonald Tusk raczej nie spotka się z Szymonem Hołownią na marszu 4 czerwcaŹródło: PAP
d1rdudw
d1rdudw

"Wzywam wszystkich na marsz w samo południe 4 czerwca w Warszawie. Przeciw drożyźnie, złodziejstwu i kłamstwu, za wolnymi wyborami i demokratyczną, europejską Polską" - ogłosił w połowie kwietnia przewodniczący PO Donald Tusk.

Szybko okazało się, że o jedność wokół marszu na opozycji nie będzie łatwo. Lider Polski 2050 Szymon Hołownia w odpowiedzi na inicjatywę stwierdził: "Odpuśćmy sobie z tym marszem 4 czerwca. Co to za nowa dyskusja, która nam zabiera krew, emocje i wszystko? Czwarty czerwca jest 4 czerwca. Czy to jest wydarzenie, które zmieni losy świata? Czy PiS się od tego rozpadnie?" - pytał Hołownia.

Odpowiedział mu przewodniczący klubu KO Borys Budka: "Szymon, jak nie chcesz pomóc, to po prostu nie przeszkadzaj" - skomentował.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Padło pytanie o Lewicę. "To byłaby konsternacja dla wyborców"

W czwartek na antenie RMF FM Hołownia tłumaczył, że jego "nieobecność 4 czerwca na wspólnym marszu z Donaldem Tuskiem nie wynika z fochów czy rywalizacji politycznej". - Mamy tego dnia plany i zobowiązania od dawna. Cała ta debata na temat marszu jest dla mnie absurdalna - powiedział lider Polski 2050. Pod koniec kwietnia Hołownia zamieścił też wymowny wpis w mediach społecznościowych: "Przestańcie manipulować. Powiedziałem wyraźnie: idźcie na marsz, kto tylko chce, nasi ludzie też tam pewnie będą".

Większość chce jedności na opozycji

Czy wszystkie partie opozycyjne powinny pokazać jedność i wziąć razem udział w jednym marszu 4 czerwca w Warszawie? - takie pytanie zdali ankieterzy United Surveys w badaniu dla Wirtualnej Polski.

d1rdudw

52,8 proc. respondentów stwierdziło, że partie opozycyjne powinny wziąć razem udział w marszu. Z czego 39,1 proc. odpowiedziało "zdecydowanie tak", a 13,7 proc. - "raczej tak".

Odmienne zdanie na temat wspólnego udziału opozycji w marszu 4 czerwca miało znacznie mniej, bo 34,3 proc. badanych. 12,9 proc. nie udzieliło żadnej odpowiedzi.

Wyborcy opozycji za jednością

Wyborcy partii opozycyjnych w swoich odpowiedziach są jeszcze bardziej stanowczy. Aż 73 proc. deklarujących poparcie dla opozycji ocenia że wszystkie ugrupowania opozycyjne powinny pokazać jedność i wspólnie pojawić się na marszu 4 czerwca. Tylko 20 proc. uważa inaczej, a 7 proc. nie ma na ten temat zdania.

Sondaż WP
Źródło: WP

Wyborcy PiS za rozbiciem

Jak łatwo się domyślić, znacznie mniejsze poparcie dla jedności na opozycji mają wyborcy obozu rządzącego. Tylko 30 proc. z nich odpowiedziało twierdząco na pytanie o wspólny udział w marszu partii opozycyjnych. Przeczącej odpowiedzi udzieliło 50 proc..

d1rdudw

Tymczasem według ostatniego badania United Surveys dla Wirtualnej Polski największym poparciem Polaków cieszy się Prawo i Sprawiedliwość, na które chce zagłosować 32 proc. osób. Na drugim miejscu jest Koalicja Obywatelska (23,8 proc.), a na trzecim koalicja Polska 2050 i PSL (14,7 proc.). Do Sejmu weszłaby jeszcze Konfederacja (11,2 proc.) i Lewica (8,4 proc.).

Sondaż United Surveys dla Wirtualnej Polski został przeprowadzony w dniach 27-30 kwietnia 2023 roku metodą CAWI & CATI 50/50 na reprezentatywnej grupie tysiąca Polaków.

Czytaj także:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1rdudw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1rdudw
Więcej tematów