Opad radioaktywny. Jak się chronić przed niebezpieczeństwem

Po wybuchu broni jądrowej i jej natychmiastowych skutkach, najgroźniejsze dla życia i zdrowia jest skażenie terenu. Opad radioaktywny jest niebezpiecznym pyłem, który tworzy mieszanina powybuchowych gruzów i materiałów bombowych. W przypadku kataklizmu najważniejsze jest ograniczenie kontaktu z promieniotwórczym pyłem i niezwłoczne opuszczenie skażonego miejsca.

Opad radioaktywny. Jak postępować w razie niebezpieczeństwa?
Opad radioaktywny. Jak postępować w razie niebezpieczeństwa?
Źródło zdjęć: © Pixabay

Emisja substancji radioaktywnych jest zagrażającym życiu następstwem zastosowania broni jądrowej. Występuje zaraz po ustaniu natychmiastowych czynników rażenia. Do skażenia promieniotwórczego może dojść także w przypadku awarii elektrowni atomowej lub w wyniku wypadku podczas transportowania źródeł promieniotwórczych. Na zasięg opadu i szybkość jego rozprzestrzeniania się, bardzo duży wpływ ma wiatr.

Opad radioaktywny. Ochrona i postępowanie w razie niebezpieczeństwa

Istnieje lista obowiązkowych czynności, które wskazują, jak uchronić się przed opadem radioaktywnym i jego śmiertelnymi konsekwencjami. Najważniejszym punktem jest odnalezienie schronu bądź tymczasowej kryjówki. Podczas ucieczki do schronu nie można dotykać żadnych przedmiotów, ani opierać się o drzewa czy budynki. Trzeba także zwrócić uwagę na kierunek wiatru i poruszać się do niego prostopadle.

Opad promieniotwórczy, który przybiera postać pyłu, kurzu lub zawiesin powietrznych skaża wszystko, co znajduje się w jego zasięgu. Stopień skażenia jest zależny od odległości centrum skażenia. Najważniejsze jest wówczas szybkie znalezienie się w budynku, który izoluje od niebezpieczeństwa. Najważniejszą czynnością jest dokładne uszczelnienie okien i zabezpieczenie drzwi. Po zabezpieczeniu pomieszczenia pozostaje czekać na ekipę ratunkową, która pomoże przenieść się do obszaru, który jest mniej skażony. Najlepszym schronieniem przed opadem radioaktywnym jest pozostanie w piwnicy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kto zniszczył gazociągi Nord Stream? Wiceszef MSZ: wiele wskazuje na to, że zrobiła to Rosja

Jak długo utrzymuje się opad radioaktywny?

Konsekwencją opadu promieniotwórczego jest skażenie terenu. Pył radioaktywny może utrzymywać się nawet do kilku tygodni. Jego zasięg zależny jest od warunków pogodowych. Wiatr może przenosić groźny dla życia i zdrowia pył nawet o setki kilometrów od miejsca wybuchu.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (57)