Trwa ładowanie...
d2y280j

ONZ: "sprytne" sankcje wobec Iraku

Rada Bezpieczeństwa ONZ postanowiła stworzyć listę towarów o podwójnym przeznaczeniu, których nie wolno Irakowi importować podczas zakupów w ramach programu humanitarnej pomocy "ropa za żywność".
Lista ma stanowić podstawę tzw. "sprytnych" sankcji ekonomicznych, za pomocą których międzynarodowa społeczność chce lepiej kontrolować przepływ towarów do Iraku.

d2y280j
d2y280j

Sankcje ekonomiczne wprowadzono po wojnie z Irakiem o Kuwejt na początku lat 90. Złagodzono je w 1996 roku wprowadzeniem programu "ropa za żywność", w ramach którego Irak może dokonywać zakupów niezbędnych produktów, nie tylko spożywczych, na użytek publiczny.

ONZ chce być pewna, że reżim Saddama Husajna nie będzie kupować towarów, które można wykorzystać w sektorze obronnym. Zawartość listy ustalili wspólnie stali członkowie Rady Bezpieczeństwa. Rada była już w poniedziałek gotowa przegłosować rezolucję dotyczącą tej listy i nowego półrocznego programu "ropa za żywność", lecz przedstawiciel Syrii poprosił o zwłokę do wtorku, oczekując instrukcji z Damaszku.

Proponowana lista towarów zakazanych zawiera, między innymi, systemy noktowizyjne, urządzenia akustyczne do pracy w morzu, światłowody i specjalistyczne urządzenia elektroniczne. (jask)

d2y280j
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2y280j
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj